Fed Faiz Kararı Yorumu / GCM Yatırım – (21.09.2022)

Şahin Fed beklentilerini paylaştı!

ABD Merkez Bankası Fed, piyasa beklentisi doğrultusunda 0,75 puan faiz artırarak federal fon hedef oranını yüzde 3,00 – 3,25 aralığına çıkardı.

Fed’in faiz artırımı ile birlikte özellikle ekonomik göstergelerde gerek yıl sonu gerekse 2023 yılına ilişkin beklentilerdeki olası revizyonlar Fed’in şahin tavrını görebilmek açısından önemliydi.

Nitekim açıklanan güncel rakamlar Fed’in şahin tavrını görebilmemize ve fiyatlama tarafında da anlık reaksiyon olarak izlenmesine olanak tanıdı. ABD 2 yıllık tahvil faiz oranı yüzde 4 üzerindeki hareket alanını güçlendirerek 4,07 seviyesine taşırken Klasik Dolar Endeksi 111,30 ile Eylül ayı zirvesini yeniledi. Son dönemde şahin Fed tarafındaki beklenti ile baskı gören Ons Altın ve SP500 ise Fed kararı ardından baskı görmeyi sürdürdü. Ons Altın 1680 seviyesi altındaki negatif görünümünü 1655, SP500 ise 55 periyotluk üssel hareketli ortalama 3940 altındaki negatif görünümünü 3840 seviyesine taşıdı.

Projeksiyonlara baktığımızda 2022 yıl sonu faiz beklentisi yüzde 3,4’ten 4,4’e, 2023 yıl sonu beklentisi ise yüzde 3,8’den 4,6’ya revize edildi. Bu revizeler gerek yıl sonuna kadar gerekse 2023 yılında faiz tarafındaki yukarı yönlü aksiyonun devam edeceğine yönelik beklentileri ön plana çıkarttı. Ancak dot plot tarafında FOMC üyelerinin 2022 yıl sonuna yönelik beklentisinde 4,00 – 4,50 aralığında yoğunlaşması (bakınız dot plot – noktasal tahmin), Aralık toplantısına kadar veri odaklı bir bakış açısının gündemimizi meşgul etmesini sağlayabilir.

ABD Merkez Bankası Fed’in faiz konusundaki şahin tavrı diğer ekonomik göstergelerdeki revizeleri de beraberinde getirdi. Fed ABD ekonomisini resesyona sokar mı sorularının sürekli olarak dillendirildiği bir ortamda 2022 yıl sonuna ilişkin yüzde 1,7 büyüme beklentisini 0,2 olarak, 2023 yıl sonu büyüme beklentisini ise yüzde 1,7’den 1,2 olarak revize etti. Büyümeye ilişkin aşağı yönlü revizenin dikkat çektiği bir ortamda ABD’nin sorunsuz ilerlediği istihdam piyasalarında İşsizlik oranı 2022 yıl sonu yüzde 3,8, 2023 yıl sonu yüzde 4,4 olarak revize edildi. Son 50 yılın en iyi işsizlik rakamının yüzde 3,5 olduğu ve pandemi döneminde çift haneli rakamların izlendiği bir süreçte mevcut rakamsal değişimin ekonomik aktivite üzerinde çok da olumsuz bir süreçte olmadığını söyleyebiliriz.

Faiz, büyüme ve işsizlik tarafında revizeler bu şekildeyken peki dünyanın en önemli sorunu Enflasyon da işler beklendiği gibi gidecek mi hususu yatırımcıların ana odak noktası olarak gündemimizde yer almaktaydı. Yüzde 8,3 ile sonuçlanan yıllık enflasyon ardından gözler projeksiyonlardaki beklentilerde yaşanılacak revizedeydi. Fed PCE Enflasyon tarafında 2022 yıl sonu beklentisini yüzde 5,2’den 5,4’e taşırken 2023 yıl sonu beklentisini 2,6’dan 2,8’e taşıdı.
mevcut gücünü koruduğunu söyleyebiliriz.

Fed faiz kararı, ekonomik projeksiyonlardaki süreç bu şekilde sonuçlanırken kapanış öncesinde gözler Fed Başkanı Powell’ın konuşmasına çevrildi. Başkan Powell Enflasyon yüzde 2,00’ye düşene kadar mücadelenin devam edeceğini, faiz artışının şiddetine yönelik veri bazlı takibinin önem arz ettiğini, fiyat istikrarı ve enflasyon ile mücadeledeki kararlılığına yönelik daha önceki açıklamalarına benzer bir görünümde ifadelerini yinelerken sıkı para politikasına bağlı iş gücünde biraz yumuşamanın görülebileceğini ek olarak faiz indirimi noktasında yüzde 2,00 enflasın hedefinin önemli bir referans gösterge olduğunu söyleyerek soru – cevap kısmındaki bölümünde bu şekilde bir ilerleme gerçekleştirdi.

Başkan Powell’ın konuşması sürecinde şahin fed ile birlikte oluşan fiyatlama davranışının tam tersi bir görünüm izlendi. Yani Powell’ın denge arayışı içerisindeki tavrı ile birlikte ABD 2 yıllık tahvil faiz oranı ve Dolar Endeksinde geri çekilme, Ons Altın ve SP500 endeksinde ise toparlanma görüldü. Ancak Fed kararlarının tersine oluşan bu fiyatlama reaksiyonların teknik açıdan da değişmesi için daha fazla dengeleyici mesajların / şahin tavırda yumuşama oluşması gerektiği unutulmamalıdır. ABD 2 yıllık tahvil faiz oranı için yüzde 4,00, Dolar Endeksi için 109,25, Ons Altın için 1680 – 1695 bölgesi ve SP500 için 3940 seviyeleri kısa vadeli olarak önemli referans göstergeler olarak bu aşamada takip edilebilir.

Kaynak: GCM Yatırım