Fed Aralıkta Faiz Arttırır.. Doların Tepkisi Yukarı

Utku Altunöz – 09.11.2018

Değerli takipçilerim. Fed faiz kararını Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından açıkladı. Alınan karar beklentilerimiz doğrultusunda 2,00 – 2,25 aralığında sabit tuttulması şeklinde. Aslına bakılırsa ABD ekonomisinde Trump bir çok yönden eleştiriliyor olsa da ekonomik rakamlardaki düzelme yadsınamaz. Şöyle ki temmuz ve eylül ayları arasında ortalama yüzde 3.5 büyüdü ve işsizlik tarihin en düşük seviyesine geriledi.bu gelişmeler doğrultusunda ABD para birimi doların diğer paralar karşısında değerlenmeye başladığını izleyebilmekteyiz. Fed açıklamasında da uzun vadeli enflasyon beklentilerinin çok az değiştiğini, manşet ve çekirdek enflasyonun yüzde 2 dolaylarında seyredeceğini söyledi. Fed açıklamalarında ücretler, hane halkı harcamalarındaki güçlü artış dikkati çekerken iş yatırımlarındaki hızlı gidişatın ılımlıya döndüğü belirtildi.

Doların altı önemli piyasa parası karşısındaki değerini takip eden Dolar Endeksi (DXY), Cuma günkü işlemlerde 96.75 puan ile bir haftanın en yüksek seviyesine geldi. Yurt içi piyasaya bakıldığında İran!a uygulanan ambargo için Türkiye’nin muaf tutulacağı açıklamasıyla 5.30 seviyesine kadar gerileyen dolar bu seviyede tutunamadı ve %1.5’ten fazla artışla 5.45’lere yükseldi. Üzerine gelen FED kararı ile doların 5.47 ye kadar yükseldiğini görebilmekteyiz. Burada küresel piyasalarda dolara olan talebin artması da göz ardı edilmemelidir.

Önceki yazılarımda 2018 yılında FED’in 4 defa faiz arttırımına gideceğini düşündüğümü iletmiştim. Bu yıl faizleri 3 kez artıran Fed’in, aldığı bu kararın Aralık ayındaki artış kararı için bir zemin hazırlaması anlamına geldiği rahatlıkla söylenebilir.

Sonuç olarak tasarruflarını farklı enstrmanlarda değerlendiren takipçilerimin Aralık ayındaki yüksekle muhtemel Fed faiz arttırımını göz ardı etmemelerini öneririm.

Doç. Dr. Utku Altunöz
E-mail: utkual@hotmail.com
https://twitter.com/utkualtunoz