FED Kararı – (18.09.2013)

Fed tahvil alımlarında değişiklik yapmadı

ABD merkez bankası Fed, aylık tahvil alımlarını beklenmedik bir şekilde değiştirmeyerek 85 milyar dolar seviyesinde bıraktı. Açıklamada, azaltmaya başlamadan önce ekonominin istikrarlı bir gelişim kaydettiğine yönelik daha fazla işaret görülmesi gerektiği söylendi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nden (FOMC) yapılan açıklamda, “Komite, tahvil alımlarının yavaşlatılmasından önce daha fazla kanıt görmeyi bekleme kararı aldı” denilirken, aşağı yönlü risklerin azalmış olmasına karşın, finansal şartların sıkılaştırılmasının büyüme hızını olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Ayrıca Fed, 2013 yılına yönelik büyüme beklentisi üst sınırını Haziran’daki yüzde 2.6’dan yüzde 2.3’e düşürürken, yüzde 2 ile yüzde 2.3 arasında bir büyüme öngördü. 2016 yılına yönelik büyüme beklentileri ise yüzde 2.5 ile yüzde 3.3 arasında olurken, işsizlik oranının da yine 2016’da yüzde 5.4 ile yüzde 5.9 arasında olacağı tahmininde bulunuldu.

FOMC faizleri de değiştirmeyerek sıfıra yakın seviyede korurken, 17 üyenin 14’ü faizlerin 2014 yılında yüzde 1’in altında kalmasını bekliyor. Fed daha önce enflasyon yüzde 2’ye ulaşmadıkça ve işsizlik oranı yüzde 6.5’in altına gerilemedikçe faiz oranlarının sıfıra yakın tutulacağını açıklamıştı.

Fed Kararından Sonra Piyasalar Ne Durumda

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 85 milyar dolar tutarındaki aylık tahvil alım programında değişikliğe gitmemesinin ardından piyasalarda hareketlilik yaşanıyor.

Standard & Poor’s 500 Endeksi zirve rekorunu kırarken, 1,721 puana kadar geldi. Dow Jones endeksi de tüm zamanların en yükseğine ulaşarak 15,664 puanı gördü.

Dolar euro karşısında değer kaybederken euro/dolar’da 1,34 dolar seviyesinin üzerine çıkıldı. Dolar Endeksi ise açıklama öncesi 80,989 iken açıklama sonrasında 80.621 puana kadar geriledi.

Altın açıklama sonrasında dik bir şekilde yükselirken, spot altın yüzde 3’ün üzerinde artışla 1,350 doları gördü.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizleri 11 baz puanlık düşüşle yüzde 2.74’e geriledi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir