Faiz İndi, Bankalar Coştu!

Aydın Eroğlu – 23.05.2014

BIST olarak 78.300 ve 80.000 üstü seviyelere gidilmesi beklentilerim içindeydi. Özellikle de teknikler bu sinyalleri verdiği için bu uyarıları yazıyordum. Bunun nedenlerinin başında da, bana göre Haziran ayı içinde başlayacak faiz indirim süreci ile ECB’nin olası likidite arttırma düşüncelerinin olduğuna dikkat çekiyordum. Ama dün faizlerin inmesini beklemediğimi hemen söylemeliyim. Aslında bunu söylememe de gerek yok, çünkü zaten yazmıştım. Olursa bunun siyasi baskı nedeniyle ve en fazla 50 baz puan ile sınırlı kalacağını belirmiştim. Ama politika faizinin indirilmesinden ziyade, şimdilik gecelik faiz indirimi ya da karşılık oranlarında indirim yapılmasını bekliyordum.

TCMB bana göre bu ay için erken diye düşündüğüm indirimi 50 baz puan olarak politika faizlerinde yaptı. Bu oranda kalacak sınırlı bir indirimin piyasada satın alındığını düşündüğüm için, BIST’in 77.000 ile 78.300 arasında realize yaşamasını beklediğimi yazmıştım. Faiz indirimi sonrası ısctr gibi bazı banka hisselerinde ilk anda bir realize geldi ama sonra bana göre yapılan faiz indirimi oranı ile izah edemeyeceğim oldukça güçlü bir banka alımı yaşadık. Açıkçası 50 baz puanlık indirimle bankalarda bu denli bir yükselişi de beklemediğimi tekrarlamak istiyorum. Hatta bu nedenle de daha yüksek hedefli bazı banka öngörülerimi aşağı yönlü revize ederek kapatmıştım. Sonrasında gelen sert alımlarla bu revizeleri de yapmakla hata yapmış oldum. Kapattığım banka hisseleri bırakın ilk verdiğim hedefleri, sonraki direnç hedeflerini bile geçti!

Ancak endeks olarak realize beklediğim 77.000-78.300 aralığının içinde olduğumuz için, BIST olarak kar realizasyonu beklentim henüz değişmedi. Fakat bir çok bankada önemli teknik dirençlerin üzerindeyiz. Eğer bu banka hisseleri bu seviyelerde durmaya devam ederlerse, daha yüksek fiyatlara yönelmeleri teknik olarak mümkün duruyor. Bu yüzden Destek-Direnç Tablosunda bankaların ve BIST’in teknik yukarı ve aşağı yönlü sıralı destek ve dirençlerini de yazacağım. Hangileri kırılırsa, o yöndeki sonraki teknik seviyeyi beklememizin doğru olacağını bilmemiz lazım.

Neyse, belki bazı beklenti yanılgıları yaşadık ama temeldeki Mayıs’ta sat git düşüncesinin yanlış olacağı ve bankalarla BIST’in yükseliş yaşayacağı yönündeki uyarılarımda haklı çıkmış oldum. Faiz inerken kurların da düşmüş olması, ülkeye ciddi bir sıcak para girişi olduğuna işarettir. Çevremizdeki ülkelerde yaşanan bildiğimiz gelişmeler Türkiye’ye para girişine neden olabilecek içerikler taşıyor. Ama bu şiddette olunca, iyi düşünenlerden olan benim bile şaştığımı söylemeliyim:)

S&P Notumuzu teyit etti. Negatif görünümü sürdürdü. Yunanistan ve İspanyanın notları da ratingçiler tarafından yükseltildi. Avrupa yavaş yavaş girdiği krizden çıkmaya başladı. Bunların hepsi ihracat ve ödemeler dengesi için pozitif gelişmelerdir.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir