EURTRY Haftalık Teknik ve Trend Analizi

Kırılma noktası 6.1890 ‘e çıkarsa daha düşük kademeler sırada

Türk lirası faiz indiriminden güçlü ayrıldı ve şu anda ABD ‘nin de faiz indirimi sonrası ve Avrupa ‘dan gelen olumlu haberlerle yeterli bir aralıkta yer edindi.

Kapanış fiyatı 6.1680 olan EURTRY çifti %0.81 kayıpla haftanın son gününü negatif kapattı. 6 ayda % 106 değer kazandı. Belki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan baştan beri haklıydı? Faiz indirimleri Türkiye’nin ihtiyacı olduğu politika gibi görünüyor. Küresel merkez bankaları para politikalarında faizleri geri çekerken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son derece yüksek oranlarıyla öne çıkıyordu. TCMB Başkanı Murat UYSAL türk lirasını euro karşısında güçlendirdi.

Osilatörler: CCI çizgisi -100 ‘ü altına ve Stoch RSI -20 nin altına indiğinden(osilatörlerin destek ve direnç seviyeleri şeffaf olarak grafik kaynağı sitesi tarafından sağlanmaktadır) TRY ‘nin güç kazandığı anlamına geliyor. RSI ise henüz 30 ‘un altına inmediğinden ve 41 seviyesinde bulunduğundan 2 temel osilatörün TRY lehine olduğu söylenebilir. Eğer osilatörler şeffaf renk alanlarının üzerine çıksaydı bu EURTRY için daha yukarı fiyatları ifade edebilirdi.

EMA ribbonları mumluklar ile çakışması veya ribbonların mumluk üstüne çıkmaları TRY nin Euro’ya fiyat bazında yaklaştığı anlamına geliyor.

Enflasyon tahminleri de enflasyondaki revizyonun ardından, Türkiye için enflasyonun yeterince zirve yaptığı ve Temmuz ‘da yüzde 16.7 beklentinin kademeli olarak yüzde 8 ‘lere kadar ineceği de olumlu ekonomik iyileşme trendini güçlendiriyor. TCMB, eylem ve sözlerinde düşük enflasyon beklentilerini düşük oranlarla takip edeceğini önermektedir. Bu olumlu hava, gelişmekte olan bir ekonomiye eşlik ettiği sürece, Türk lirası son aylardaki zayıflığının bir miktarını güçlendirmeye ve tersine çevirmeye devam edebilir.

Türk lirası son 5 gündür sürekli güçlendi ve EURTRY kırılma seviyelerini aşağı çekti.

Yüksek faiz oranları ve şirketler

Yüksek oranlar, büyük miktarda döviz borcu ile yüklenen şirketler ile birlikte ekonomiyi durgunluğa sürükleyerek lira değerinin yaklaşık yüzde 30’unu düşürdü. Böyle olunca iç piyasalarda kazanılan sermaye uluslararası sermaye ile yarışamayacak noktaya geldi. Her sanayi/inşaat ürününün de bir boyutta dolara endeksli olması fiyatların aşırı yukarı çekilmesine sebep oldu. Uysal, politikanın enflasyon görünümüne bağlı olacağını söyledi. Uysal’ın politolog gibi değil de ekonomist gibi konuşması EURTRY çiftinde ve diger tüm majör kurların da etkilenebileceği söylenebilmekte olup uzun vadede yabancı sermayeyi ve sıcak parayı da rahatlatmıştır.

Uzun vadede TUT, orta vadede SAT sinyali

Sonuç itibariyle EURTRY 6.10 destek bandını tekrar sınaması halinde bir kırmızı sinyal değil al sansı beklenebilir. Fakat sonrasında hemen 6.1489 – 6.1899 bandına yerleşmezse iniş trendi devam edebilir. Şu anda AL dan ziyade zarar durdur pozisyonu olarak 6.0778 ve SAT sinyali üzerinde durulmalıdır.

Okan Özdemir
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN