Euro Bölgesi Enflasyon Oranı / Temmuz 2022

Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor tazeledi

Euro Bölgesi enflasyonu Temmuz’da yeni rekor kırdı. Bu durum, Avrupa Merkez Bankası’ndan sert faiz artış beklentisini de gündeme getirdi

Avrupa İstatistik Ajansı Eurostat’ın verilerine göre 19 üyeli Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Temmuz’da yüzde 8,9 arttı. Geçen ay endeks yüzde 8,6 artmıştı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 8,7’ydi. Haziran’da yavaşlayan çekirdek enflasyon ise yüzde 4 ile rekor kırdı. Enerji fiyatları enflasyonu tetikleyen en büyük faktör olurken işlenmiş gıda fiyatları da yükseldi.

Artan fiyat baskıları nedeniyle Avrupa Merkez Bankası 11 yıl sonra ilk defa bu ay faizleri 50 baz puan artırmıştı. Rekor tazeleyen enflasyon, AMB’nin yüksek montanlı faiz artırımını sürdüreceği beklentilerini de kuvvetlendirdi.

Fransa ve İspanya’da da enflasyon rekor tazeledi. Rusya’dan gaz akışının tamamen kesilmesi durumunda enflasyonda daha fazla ivmelenme olabileceğinden endişe ediliyor.

Büyüme tahminleri aştı

Yine bugün açıklanan veriye göre bölge ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde enflasyondaki yükselişe rağmen yüzde 0,7 büyüdü. Beklenti yüzde 0,2’ydi. Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 0,5 büyümüştü. Büyüme yıllıklandırılmış bazda da yüzde 4 oldu.

Goldman Sachs ve JPMorgan Euro Bölgesi’nde resesyon beklerken Goldman Sachs bölge ekonomisinin resesyona girdiğini öngördü.

Kaynak: Bloomberg HT