Euro Bölgesi Büyüme Oranları / 2022 2. Çeyrek

Euro Bölgesi 2. çeyrek büyümesi Almanya’ya rağmen tahminleri aştı

Yükselen enflasyon, sıkılaşan para politikası ve Rusya’dan enerji kesintilerine ilişkin endişelerin resesyon beklentilerini artırdığı bir dönemde Euro Bölgesi ekonomisi, ekonomistlerin öngördüğünden üç kat fazla büyüdü.

Euro Bölgesi ekonomisi ikinci çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 0,7 ile Bloomberg anketindeki yüzde 0,2’lik beklentinin üzerinde büyüdü. İlk çeyrek büyümesi yüzde 0,6’dan yüzde 0,5’e revize edildi. Yıllık büyüme de yüzde 4 ile yüzde 3,4 olan tahmini aştı.

Ancak, yukarı yönlü sürprize rağmen, Avrupa’nın bir numaralı ekonomisi Almanya hız kesti. Almanya ekonomisi çeyreklik yüzde 0, yıllık yüzde 1,5 büyüme kaydetti. Beklentiler sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 1,8 seviyesindeydi.

İspanya ve İtalya, pandemi önlemlerinin kaldırılması sonrası yaşanan turist akını ile desteklenen önceki üç aya göre ikinci çeyrekte yüzde 1 üzeri büyüme açıkladı. İlk çeyrekte sürpriz şekilde daralan Fransa’nın gayrisafi yurtiçi hasılası da büyüme kaydetti.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!