Euro Bölgesi Büyüme Verisi 2018 1. Çeyrek

Muammer Demir – 07.06.2018

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan rapora göre, Euro Bölgesi 2018 yılı 1.çeyrek büyüme verisi final datasına göre, Euro Bölgesi ekonomisi 1.çeyrekte beklentilere paralel çeyreklik bazda yüzde 0,4 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,5 oranında büyüdü. 19 üye ülkeli Euro Bölgesi’nde büyümenin 2017 yılı son çeyreğinde, çeyreklik bazda yüzde 0,7 ve bir önceki yılın aynı çeyreğinde yüzde 2,8 oranında gerçekleştiği açıklanmıştı. İlgili dönemde üye ülkeler arasında bir önceki çeyreğe göre ekonomik büyümenin en fazla gerçekleştiği ülke yüzde 1,6 ile Letonya olurken bu ülkeyi sırasıyla yüzde 1,2 ile Finlandiya, yüzde 0,9 ile Slovakya ve Litvanya takip ediyor. İlgili dönemde, bir önceki çeyreğe göre üye ülkeler arasında Estonya’da büyümenin yüzde 0,1 oranında daraldığı gözüküyor. 2018 yılı 1.çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, üye ülkeler arasında Letonya yüzde 5,1 ve Slovenya yüzde 5 ile en fazla ekonomik büyümenin kaydedildiği üye ülkeler olduğu izleniyor. Not: İrlanda ve Lüksemburg verileri henüz güncellenmemiştir.

Aynı zaman aralığında 28 üye ülkeli Avrupa Birliği‘nin 2018 yılı 1.çeyrek büyümesi, çeyreklik bazda yüzde 0,4 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,4 oranında gerçekleşti.

2018 yılı 1.çeyrek büyüme verisi bileşenlerini incelediğimizde, çeyreklik bazda hane halkı tüketim harcamaları ve sabit sermaye oluşumu yüzde 0,5 oranında gerçekleşirken devlet harcamaları değişim göstermedi. İlgili dönemde, ihracat yüzde 0,4 ve ithalat yüzde 0,1 oranında azalış gösterdi. 2018 yılı 1.çeyrek rakamına, hane halkı tüketim harcamaları yüzde 0,3 puan, sabit sermaye oluşumu ve ithalat yüzde 0,1 puan pozitif katkı yaparken ilgili dönemde ihracatın yüzde 0,2 negatif puan katkı yaptığı görülüyor. Euro Bölgesi’nde açıklanan büyüme verisi piyasa beklentilerine paralel gerçekleşse de 2017 yılı son çeyreğine göre ivme kaybettiği izleniyor. İlgili dönemde, artan iç talep büyüme verisi üzerinde olumlu yansımalar yaratırken, politik risklerin, mevsimsel şartların ve ihracatın veri üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği gözüküyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yayımladığı, 2018 yılı Mart ayı ekonomik projeksiyonlarında 2017 yılı Aralık ayına göre 2018 yılı büyüme beklentisini yüzde 2,3’ten yüzde 2,4’e revize ettiği açıklanmıştı. 14 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek olan ECB toplantısı öncesinde açıklanan büyüme verisinde yüzde 2,5 ile korunan yüksek seyrin, ECB’nin para politikası duruşunu desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin