EUR/USD Paritesi Yorumları / İntegral Yatırım – (21.11.2023)

EURUSD’da pozitiff görünün sürüyor

Doların diğer para birimlerine karşı değer kaybının sürmesiyle birlikte dolar endeksi 102,25 seviyesine kadar gerilerken ABD 10 yıllık tahvil faizleri gün içinde %4,4 seviyesinin altını test etti. Parite ise 1,1000 seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Jeopolitik risklerin azalması dolardaki risk iştahını azaltan bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Dün Richmond Federal Rezerv Başkanı Thomas Barkin, faizlerin uzun süre yüksek kalabileceğini belirtirken, ECB üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau’de benzer bir açıklama yaparak faiz indirimlerini tartışmak için erken olduğunu atılan adımların izlenmesi gerektiğini belitti. Bugün ise haber akışı açısından yoğun bir gün olmasa da saat 22:00’da açıklanacak FOMC toplantı tutanakları piyasaların yönü açısından belirleyici olabilir.

Tutanaklardan çıkabilecek faiz artırımlarının bitmiş olabileceğine yönelik söylemler, piyasalardaki risk iştahının artmasını destekleyebilir. Bugün FOMC tutanaklarıyla birlikte ABD mevcut ev satışları verisi ve merkez bankası yetkililerinden gelecek açıklamalar takip ediliyor olacak.

Teknik Analiz: Gelen alımların devam etmesiyle birlikte günü ilk direnç bölgesi olarak verdiğimiz ve aynı zamanda içinde bulunduğu kanalın üst bandı olan 1,0950 seviyesinin hemen altında kapatan parite, şu anda ise içinde bulunduğu kanalın üst bandının üzerinde işlem görüyor. Teknik göstergelerin aşırı alım bölgesine yaklaştığı ve momentum kaybının gözlendiği paritede oluşabilecek geri çekilmelerde 1,0935 seviyesi ilk destek bölgesi olarak karşımıza çıkarken risk iştahının artmasıyla birlikte oluşabilecek 1,0950 seviyesi üzeri bir tutunmada 1,1000 bölgesi tekrardan test edilebilir.

Dirençler: 1,1000 / 1,1020 / 1,1050
Destekler: 1,0935 / 1,0900 / 1,0840

Kaynak: İntegral Yatırım Forex ve VİOP Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!