Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (12.09.2017)

Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu

Nötr
Hisse Fiyatı: 8,24 TL
12 Aylık Hedef: 8,10 TL

Olumlu beklentiler fiyatlandı

İkinci çeyrek sonuçlarının ardından Ereğli için 12 aylık hedef fiyatımızı 8,24TL seviyesine revize ediyoruz (önceki: 6,52TL). Hedef fiyat değişikliği finansal tahminlerimizin yukarı yönlü güncellenmesinden kaynaklanıyor. Güçlü gelen 2017 ilk 6 aylık sonuçlar sonrası 2017 tüm yıl ve ileriye dönük tahminlerimizde yukarı revizeler yaptık. 2017’nin ikinci yarısının da güçlü olacağını bekliyoruz. Global ortamda talep yönünde artış ile demir çelik satış fiyat artışları gözlemlendi; bu trendin yılın geri kalanında devam etmesini bekliyoruz. Karlılıkta görülen iyileşmenin satış fiyatlarının hammadde fiyatlarına göre daha hızlı artması ile yılın geri kalanında ve sonraki yıllarda da sürmesini bekliyoruz. Global dinamiklerin azalarak da olsa olumlu yönde devam edeceğini düşünüyoruz.

Güçlü hisse performansı sonrası yukarı potansiyel sınırlı. Ereğli hisseleri son bir yılda %90 getiri sağlarken, BIST100 Getiri Endeksinin %36 üzerinde performans gösterdi. Hisse fiyatındaki yukarı yönlü revizyonumuza rağmen yeni hedef fiyatımız %2 yükseliş potansiyeli barındırıyor. Uzun vadede (2018 ve sonrası) demir çelik, demir cevheri ve kok kömür fiyatları ile ilgili öngörülebilirlik çok sınırlı. Global dinamiklerdeki belirsizlikler sık sık fiyat oynaklığına yol açabilir. Özellikle ileriye dönük Çin’in makroekonomik gidişatı (ve bu gidişat hakkında belirsizlik olması) demir çelik ve hammadde fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

Yönetim 2017 beklentilerini paylaşmadı. İlk çeyrekte olduğu gibi, ikinci çeyrek sonuçları sonrası Ereğli Demir Çelik yönetimi 2017’nin tümü için beklentilerini paylaşmadı. Bu durumun yılın ikinci yarısı için fiyat belirsizliğini arttırdığını düşünüyoruz.

Güçlü gelen ilk yarı sonuçları tahminlerimizi yükseltmemizi sağladı. Ereğli’de ciro beklentimizi %10 oranında arttırdık. Bu revizyon temelde daha yüksek satış fiyatı tahminimizden kaynaklandı. Güçlü satış fiyatları ile daha yüksek düzeyde VAFÖK marjı beklentimiz de oluştu. Zira hammadde fiyatlarında benzer artışlar beklemiyoruz. Böylece, 2017 VAFÖK marjı beklentimiz %24,9’dan %25,7’ye, 2018 için %22,9’dan %24,2’ye ve 2019-26 dönemi için ortalama %18,7 marjı %19,8’e yükseliyor.

Ereğli bu yıl %6,8 temettü verimine karşılık gelen, hisse başına 0.41TL temettü ödemesi gerçekleştirdi. Ereğli’nin önümüzdeki yıllarda da yüksek temettü ödemesini bekliyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.