Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.09.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

FOMC sabahına nötr risk iştahı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kaybediyor, Dolar / TL kotasyonları 3,4881 seviyesinden geçiyorlar. TSİ 21:00’de FED’in para politikası kurulu (FOMC), karar metnini açıklayacak. Karar metni ile birlikte geleceğe dönük yeni projeksiyonları görme şansını elde edeceğiz. Özellikle; ilk defa, 2020 yılı projeksiyonları açıklanacak. Ardından 21:30’da Başkan Janet Yellen, basın toplantısına başlayacak.

Bugün artık piyasa, FED’in 4,5 trilyon ABD Doları tutarındaki bilançosunu küçültmeye başlama kararının açıklanmasını bekliyor. Bilançonun küçülmeye başlaması ve sonrasında nasıl bir işlem gerçekleşeceğine yönelik iletişim FED tarafından piyasaya yeterli ölçüde sunuldu. Bilanço küçültme işleminin piyasada oynaklıkla sonuçlanması beklenmiyor. İlaveten bilançonun uzun döneme yayılmış küçük adımlarla küçültülmesi, doğrudan faiz artışlarına kıyasla piyasa faizleri üzerinde daha az etkili. Şunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor ki FED’in önceki başkanı Ben Bernanke’nin savunduğu yaklaşıma göre; FED’in bilançosu, parasal genişlemenin başladığı 700 milyar Dolar tutarına dönmeyecek. Küresel Dolar ihtiyacı ve Amerikan ekonomisinin büyüme patikası göz önüne alındığında FED’in bilançosu 2 – 2,5 trilyon ABD Doları aralığında kalabilir. Bir başka ifade ile Amerikan ekonomisi FED’in bilançosuna doğru büyüyebilir.

Faiz tarafında ise; FED’in “sanal” para politikası uygulamasına yönelik düşüncemiz değişmedi. Bu nedenle cari faiz oranı yerine “mavi-noktalar” (dot-plot) şeklinde piyasada tabir edilen, geleceğe dönük faiz projeksiyonları piyasa fiyatlamalarında daha belirgin rol oynuyorlar (Şekil 1). Cari faiz oranı yükselme eğilimini korumasına karşın, ABD Doları’nda güçlenme görmememiz projeksiyonların sabit kalması hatta, piyasadaki beklentinin gerilemesiyle ilgili (tabii para politikasının yanına maliye politikasının etkisini de eklememiz gerekiyor). Bugün cari faizde bir değişiklik beklenmiyor. Ancak faiz projeksiyonlarının nasıl değişeceği ABD Doları’nın değeri üzerinde belirleyici konumda. Haziran ayı projeksiyonlarına göre; bu sene bir, önümüzdeki iki yıl boyunca her sene üçer kere faiz arttırımı öngörülmekte. Bu seneki projeksiyon korunabilir. Ancak önümüzdeki yıllara ilişkin beklentilerde azalmayla karşılaşabiliriz ki piyasadaki beklenti de bu yönde. Mevcut projeksiyonlar, faiz arttırım döngüsünün %3 seviyesine ulaşmasını öngörmekte. Piyasadaki beklenti ise mevcut sıkılaştırmanın %2,5 oranında sonlanacağına yönelik. Bu nedenle bu sene sonrasındaki toplam altı adet faiz arttırımı toplam dört adede düşebilir ya da daha seyrek faiz arttırımları ile daha uzun zamana yayılabilir.

Bugün de dün gibi, veri takvimi zayıf bir gün. Sabahtan TSİ 9:00’da Almanya’da üretici fiyat endeksi açıklanacak. Küresel reflasyon teması dahilinde Almanya da üretici fiyat enflasyonunun artması bekleniyor. ABD tarafı ise yine konut verileri ile geçecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Aygaz (AYGAZ, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif), Koç Holding (KCHOL, Sınırlı Pozitif): Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ilan edilen Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin 49 yıl süre ile “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi kapsamında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesi sonucunda, sermayesinde Aygaz’ın %49,62 ve Aygaz’ın ana ortağı Koç Holding A.Ş.’nin %49,62 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Entek Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından verilen 1.276mn TL tutarındaki teklif, en yüksek teklif olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu ihale sonucunun kesinleşmesi Rekabet Kurumu’nun ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun izni ile Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun nihai onayına tabidir.

9 Ağustos 2017 Tarihli Aygaz raporumuz için tıklayınız…

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Şirket, Hatay’da bulunan 20bin m2‘lik dolgu alanının 02/04/2039 tarihine kadar şirket tarafından kullanımına izin verilmesi hususunda yapılan geçici ihalenin onaylandığını duyurmuştur. Buna göre Şirket, ilk yıl için 406bin TL kullanma bedeli üzerinden, 02/04/2039 tarihine kadar ilgili alanın kullanım iznini almıştır.

Hektaş (HEKTS, Sınırlı Pozitif): Gübre üretim faaliyetlerine yönelik olarak, Adana’da bulunan üretim/işleme tesisinin kiralanması suretiyle, organomineral gübre üretimi yapılacaktır.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Banka’nın Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler Programının “Baa1” kredi notunu teyit etmiştir.

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Dün analist toplantısı gerçekleştiren Şirket, 2017 yılsonu beklentilerinde bazı değişiklikler yapmıştır. Buna göre gelir tablosu göstergelerinde RWE & Turcas’ta ortak borcuna tahakkuk edecek faiz geliri 13mn TL’den 10mn TL’ye indirilirken, Nakit akım göstergelerinde daha önce olmayan Shell & Turcas’tan elde edilecek imtiyazlı temettü ise 8mn dolar olarak güncellenmiştir. Ayrıca RWE & Turcas’ta ortak borcundan elde edilecek nakit faiz ve anapara ise 12mn TL’den 20mn TL’ye yükseltilmiştir. Yatırımlarla ilgili beklentilerde değişiklik yapılmazken, iştiraklerle ilgili beklentilerde RWE & Turcas’ta elde edilecek FAVÖK 25mn TL’den 28mn TL’ye yükseltilmiştir. Analist toplantısında ayrıca Shell & Turcas’tan yönetim ücretinin son çeyrekte geleceği belirtilirken, 18MW’lık Kuyucuk jeotermal elektrik santralinin de son çeyrekte faaliyete geçeceği belirtilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul Endeks Değişiklikleri: Borsa İstanbul tarafından BIST 30, BIST 50, BIST 100 dönemsel endeks değişiklikleri yayımlandı. 2017 yılı dördüncü üç aylık dönemi için (02.10.2017 – 29.12.2017) aşağıdaki tabloda yer alan değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.

Mobilya: Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 204 gümrük noktası aracılığıyla 170’ten fazla ülkeye Türk mobilyası ihraç edildiğini kaydederek, yurt dışına 2,5 milyar dolarlık mobilya satıldığını, Türkiye’nin dünyanın en büyük 12. mobilya üreticisi olduğunu söyledi. Mobilya sektörünün son 20 yılda 20,9 milyar dolar ihracat ve 10 milyar dolar ithalatla 10,9 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini dile getiren Yanıkçıoğlu, ticaretin büyük kısmının Orta Doğu ve Körfez ülkelerine yapıldığını aktardı. Yanıkçıoğlu, Orta Doğu’daki karışıklık nedeniyle sektörün ABD, Çin, Hindistan, Nijerya gibi uzak pazarlara da yöneldiğini ifade ederek, bu anlamda Avrupa ülkelerinin de ihracatta önemli bir rol üstlendiğini vurguladı.

Rapor için tıklayın.