Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi / Ağustos 2017

Türkiye İstatistik Kurumu Aylık Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi rakamlarını açıkladı.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %0,87 arttı

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2017 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,87, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9,04, bir önceki yılın aynı ayına göre %23,98 ve on iki aylık ortalamalara göre %18,48 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,20 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise %0,89 artış olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla artış kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre en fazla artış; %7,08 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %4,52 ile basım ve kayıt hizmetleri, %2,08 ile motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römork alt sektörlerinde gerçekleşti. Buna karşılık, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler %5,31, tütün ürünleri %1,19, temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları %0,87 ile bir önceki aya göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en fazla aylık artış enerji mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Ağustos ayında en fazla aylık ve yıllık artış enerji mallarında gerçekleşti.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı