EREGL, SISE, TUPRS: Tavan Fiyat Petrol

Tavan fiyat nedeniyle Rusya’nın petrol geliri düşecekti. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e göre, Rusya’dan gelen ve deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat belirleme kararı, yaptırımların etkisini artıracak ve Rusya’nın petrolünü azaltacak. Fakat realist ekonomistler öyle düşünmüyor.

Tavan fiyat nedeniyle Rusya’nın petrol geliri düşebilir. Von der Leyen, sosyal medya sayfasında AB’nin Rus petrolünün fiyatına üst sınır koyma kararıyla ilgili bir video yayınladı.

TSLA grafiği, 192$ grafiğinde eksi 1.34 ile devam ediyor.

Grafik TradingView’den

TUPRS 0.8’lik bir düşüşle 481.1 TL fiyatına düştü. 21 Kasım’da verdiği al sinyaller süpertrend nezdinde devam etmektedir. Aracı kurumlardan bazıların 500-600 fiyat bandına hedef koymuş durumda. Net kar marjında en yüksek oranlardan birine sahip olan şirketin kapanışı bu sene sonunda enerji piyasaları durumuna göre olumlu düşünülüyor.

Grafik TradingView’den

EREGL yüzde 41.42 TL ile yüzde 2.5 düşüş gösterdi. Al sinyaleri halen yoğunlukta ve F/K olarak 6 seviyelerindedir. 30 TL’den başladığı hareketine  40TL’den devam edebilir mi, bunu momentumun art arda 2 haft güçlü gitmesine bağlayabiliriz.

Birçok yatırımcı 30TL’lerden güçlü alım yaptığından maliyet noktaları belirgin. 39 desteği ve 44 direnci önem kazanmaktadır.

Grafik TradingView’den

SISE -1.72 yüzdelik düşüşüyle 38.78 TL desteğine çekildi. 41.78 TL direncini kısa vadede aşabileceği beklentisi var. Borsa İstanbul’da rüzgarlar tersine dönmediği sürece olumlu bir haftalık momentum var denebilir.

Çoğu zaman “uçan kaçan” diye tabir edilen hisseler yerine güçlü şirketleri uzun vadede kar kazanımı yüksek şirketler önem kazanmaktadır.

Sonuç olarak, AB ülkeleri, Rus petrolü için tavan fiyat belirleme konusunda anlaştılar. Von der Leyen, “Bugün AB ve G7 ülkeleri, 5 Aralık’tan itibaren Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole tam ithalat yasağını açıkladı.” Kritikler bu durumda Rus petrolünün Türkiye ve Çin’e daha çok gideceğini ve herhangi bir gelir kaybı yaşamayacağını ve Avrupa’nın küçüleceğini belirtmektedir.

Okan Özdemir