EREGL, SISE, TUPRS: BDDK ve deprem

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Kahramanmaraş merkezli 10 şehrimizi etkileyen depremlerden etkilenen vatandaşları düşünerek kredi kartı limitlerinin artırılması, asgari borçların ve kredi vadelerinin ötelenmesi dahil birçok ilave karar aldı. Limit artırımının sıcak para ihtiyacına yönelik olduğu düşünülse de geliri artmayan hanelerin daha fazla borç batağına düşeceğini savunanlar da var.

BDDK, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depreme yönelik kredi kartlarında uygulanan limite bağlı yüzde 20 ve yüzde 40 oranındaki asgari tutar ayrımı kaldırıldı. Bu kapsamda herhangi bir limit ile ilişkilendirilmeksizin asgari tutar, dönem borcunun yüzde 20’si olarak belirlendi.

Anapara ve faiz ödemeleri asgari 6 ay süre ile ötelenebilecek.

TSLA grafiği, 196$ grafiğinde eksi 5 ile kapanmıştı.

Grafik TradingView’den

TUPRS en son 487 TL den yüzde 6 düşüşle kapatmıştı. Lucem al sinyali verdiğinde büyük bir şok dalgası oluşturan deprem sat serisini de beraberinde getirdi. 820 olacağı düşünülen hisse büyük düşüş gösterdi ve “liyakatsiz olarak borsanın açık bırakıldığını” savunan sayısı arttı.

Grafik TradingView’den

EREGL çimento hisseleri yükselirken demirçelik hisseleri düştü. BIST de malzemeden çaldı denilen bir sonuca ulaşan sayısı da bir hayli fazla. Çünkü depreme rağmen tek katlı evler yerine TOKİ apartman projesi konuşulması ve çimento hisselerine yönelim dayanıklı müstakil ev dönüşümüne yönelik umutları azalttı.

Grafik TradingView’den

SISE son günde işlemlerin iptal edilmesi ile 38.82 TL seviyesinde kapatmıştır. 36 TL desteğine iniş gerçekleşebilir.

Desteğin altında birkaç gün kapanış süpertrendi al sinyalinin sat sinyaline devrilmesine neden olabilir.

Sonuç olarak, BDDK önlemleri artırıyor fakat yeterli mi sorunsalı üzerinde duruluyor. Genel olarak ekonomi olumsuz bir seyirdeyken ve postcovid dönemi sorunsalları düşünülürken bunun yanında ABD’de teknoloji şirketleri çok düşük performans sergilerken  geçen yıl aralıkta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2021’nin aynı ayına göre yüzde 0,2 geriledi. Depremin etkisi sanayi ve büyüme üzerine de büyük olumsuz etkisi olacak gibi görünüyor.

Okan Özdemir