EREGL, SISE, TUPRS: 2023’te Enerji ve Otomotiv

Türkiye’nin doğal gaz ithalatı Ekim’de %30,47 azaldı. Enerji alanında olumlu bir seyir var. EPDK, lisans sahibi bir tüzel kişinin bir takvim yılı içerisinde lisansına kayıtlı olan yıllık elektrik enerjisi üretim miktarının piyasada satabileceği oranının 2023 yılı için %50 olarak uygulanmasına karar verdi. GES’lere de yönelim var.

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, “Önümüzdeki yılın ikinci yarısı itibarıyla yarı iletken sorununun hafiflemesini bekliyoruz, Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı Avrupa başta olmak üzere küresel ekonomilerde küçülme beklentileri artıyor. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türk otomotiv endüstrisinin rekabetçi yaklaşımıyla bu sıkıntıların üstesinden başarıyla geleceğine inanıyoruz.” dedi.

Gelir vergisine ilişkin indirim, istisna ve muafiyetler yeniden belirlendi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati olumlu açıklamalar yapmıştı. Ücretliler başta olmak üzere tüm gelir vergisi mükellefleri daha geç üst dilimlerden vergi ödeyecek. Asgari ücrette meydana gelen artış da gelir vergisi istisnasına yansıdı ve ücretlilerin ödeyeceği vergiyi azalttı.

TSLA grafiği, 121$ grafiğinde %0.8  ile kapandı.

Grafik TradingView’den

TUPRS Rusya ve Türkiye’nin Batının sömürgeci politikasına ve üretmediği halde kaynak sömürme olarak doğalgaza tavan fiyat uygulamasına karşı birleşmesiyle 529.9 TL seviyesine kadar geldi.

Son yıllar temettü vermeyen TUPRS iyi bir momentum yakalasa da sadece tek hisse bulunduranlar ani fiyat dalgalanmalarından etkilenebilir. Bu sebeple sadece TUPRS değil diğer Yıldız Pazar hisseleri de önem taşımaktadır.

Grafik TradingView’den

EREGL 41.26TL ile %-0.34 düşerek haftayı kapattı. 40 ve 44 arasında hacim profili hassas bir düzende ilerliyor. Yatırım kararları hisseyi 30’dan 40’a yükseltse de globalde demir çelik endüstri istenen performansı gösteremedi.

Süpertrend nötr ve BIST’e kuş bakışı bakarak işlem yapmak daha yerinde ve temkinli olabilir.

Grafik TradingView’den

SISE yüzde 28 düşerek 42.92TL’den haftayı kapatan şirket yönetim ve yatırım anlamında güçlü bulunuyor. Gerçekten bir üretim var ve çalışanları genel olarak memnun söylemlerde bulunuyor.

Bilançolar da iyi olduğundan portföyde genellikle bulunan bir hisse senedidir. Daha yüksek desteklerde hacim destek sağlıyor.

Sonuç olarak, Özyurt’un olumlu açıklamaları önem taşıyor. Enerji ve otomotiv alanında bölgenin kilit ülkesi olma yolunda ilerleyebiliriz. “2023’te üretim gücümüz, yetişmiş insan kaynağımız, AR-GE yatırımlarımız sayesinde otomotiv sektörü yine başarılı bir sene geçirecek ve büyüyecektir.” dedi. Türkiye’nin doğalgaz ithalatı daha çok azalacak ve kendi kendine yetebilecek düzeye gelecek konuma gelebilir. Önümüzdeki 3 ay çok volatil olabilir. BIST’in dolar bazında genel anlamda halen kazandırmadığını belirtenler de var.

Okan Özdemir