Erdemir 173.1 milyon TL kar açıkladı

Erdemir Ereğli, 2011 yılına ilişkin finansallarını açıkladı.

Değerlendirmeye son çeyrek performansı ile başladığımızda, net karın 93.1 milyon TL olan beklentinin üzerinde, 173.1 milyon TL olarak geldiğini görüyoruz. Beklentiyi aşan kar bir önceki aynı döneme göre de % 25 artış göstermiş durumda. Son çeyrek net karının analist hesaplamalarını aşması, esas faaliyetlerden kaynaklı bir sapma olarak görülüyor. Şirketin esas faaliyet karı, yani faiz, amortisman ve vergi öncesi (FAVÖK) tutarı 240 milyon TL olan beklentinin üzerinde, 360 milyon TL olarak geldi. Erdemir Ereğli’nin son çeyrek satış tutarı ise çeyreksel bazda % 7,8 düşüş gösterdiği görülüyor. Satış miktarının çeyreksel bazda gerilemesi ile bu dönemde özellikle Avrupa tarafında zayıf seyreden ürün fiyatlarına rağmen maliyetlerin güçlü seyrini koruması oldu.

Şirketin 2011 net karı ise 1.006 milyon TL olarak gerçekleşirken, geçtiğimiz yıla kıyasla % 30 artış gösterdi. Satış gelirlerinin yıllık bazda % 35 yükseliş kaydetmesine karşın net karı değişiminin daha düşük gelmesi Şirketin bilançosunda taşıdığı 2,0 milyar TL karşılığındaki döviz açık pozisyonunun yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde neden olduğu kur zararı oldu. Şirketin FAVÖK marjının 2011 yılında 1,5 puan artışla % 22,8’e gelmesi, aslında esas faaliyet tarafında yılın başarılı geçtiğinin gösteriyor.

Üretim rakamları incelendiğinde Erdemir işletmesinin üretimini 2011 yılında % 11 artırdığı görülürken, İsdemir tarafında % 7,2 azalış görülüyor. Toplamda bu iki işletmenin üretim miktarının % 2 yükseliş kaydettiği görülüyor. Satış miktarı açısından ise yine benzer bir görüntü ortaya çıkıyor. Erdemir işletmesi satışlarını % 7,7 artırıp 3,5 milyon tona çıkarırken, İsdemir’in satışları da % 4 daralma ile 3,1 milyon tona gerilemiş görünüyor. Toplam satışlar ise miktar bazında % 2 yükseliş göstermiş durumda.

Cihan Başkal

Bloomberg HT

Araştırma Bölümü

cbaskal@bloomberght.com

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.