Enflasyondaki Yükselişin Nedeni Kurdaki Artış Ve Türk Lirası’nın Değer Kaybı

Utku Altunöz – 04.06.2018

Değerli takipçiler. Mayıs ayı enflasyonu açıklandı… Yıllık enflasyon yüzde 12.15 çıktı. Enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1.62 arttı. Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Mayıs ayında endekste yer alan gruplardan, ulaştırmada %2,32, çeşitli mal ve hizmetlerde %2,06, lokanta ve oteller ile gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,45 artış gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı mayıs ayında endekste düşüş gösteren grup olmadı. Ana harcama gruplarından alkollü içecekler ve tütün %0,15 ile en az artış gösteren grup oldu.

Gelelim bu yükselişin temel nedenine ve piyasanın buna neden tepki vermediğine.
TCMB’nin geçen hafta yaptığı TÜFE’nin hızlanması durumunda faiz artırılacağını vaat etmesi, piyasanın artan enflasyon oranı karşısında olumsuz bir tepkinin önüne geçen en önemli etmendir. Kişisel olarak TCMB’nin 7 Haziran’daki toplantıda faiz artırmama gibi bir opsiyonu düşünmeyeceği kanaatindeyim.

Gelelim enflasyondaki artışa. Söz konusu artışın en önemli sebebi TL’nin yüzde 10’a yakın değer kaybıdır bu durum üreticiyi doğrudan etkileyerek üretici enflasyonunu yukarıya taşımaktadır. Yakın zamanda söz konusu durumun tüketici enflasyonunu da etkilemesi kaçınılmazdır.

Döviz kurlarında belirgin bir gerileme veya bazı ürünlerde vergi ayarlaması yapılmazsa enflasyondaki artışın devam etme eğiliminin güçlü olduğunu düşünüyorum. Bu arada Ramazan ayında ve önümüzdeki Ramazan bayramında, söz konusu durumlara özel harcamalardaki artışların da az da olsa fiyatları yukarı çektiği unutulmamalıdır.

Doç. Dr. Utku Altunöz
E-mail: utkual@hotmail.com
https://twitter.com/utkualtunoz
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN