Enflasyondaki Düşüşü İyi Analiz Etmeliyiz

Utku Altunöz – 04.12.2018

Değerli takipçilerim. Dün (3.12.2018) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon, kasım ayında yüzde 1,44 gerileyerek, yıllık bazda yüzde 21,62 oldu. Tüketici fiyatları, Haziran 2017’den beri ilk kez aylık bazda düşüş yaşamış oldu. Kasım ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 50,58 yükselişle kuru soğan oldu. Aynı dönemde benzin yüzde 5,56’lık oranla fiyatı en fazla azalış gösteren ürün oldu. Üretici fiyatlarında ise düşüş yüzde 2,53 oranında gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan ev eşyasında %2,85, eğlence ve kültürde %2,08, çeşitli mal ve hizmetlerde %0,96 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde %0,74 düşüş gerçekleşti. Tüm bu gerçekleşmelere bakıldığında kötüde iyileşme olarak adlandıracağımız bir durum ile karşı karşıyayız. Diğer bir ifadeyle Maastricht kriterlerinin oldukça üzerinde enflasyon oranındayız. Gerek yurt dışına giren portföy yatırımları ve FED’in 2019 yılında güvercin olabileceği söylemleri ile azalan kurun etkisi ve ÖTV indirimleri, gerekse petrol fiyatlarındaki indirimler enflasyondaki düşüşte önemli şekilde rol oynadı. Bunu TÜİK’in açıklamalarında çokça görebilmekteyiz. Şöyle ki enflasyondaki 1.4’lük azalışın 1.2’si bu ulaştırma tarafında gerçekleşti. Enflasyonun hesaplanmasında kullanılan formül içinde ağırlığı yüksek olan ulaştırma enflasyondaki düşüşte etkili oldu. Her ne kadar enflasyonla topyekûn mücadele tarzı yaraya pansuman olacak girişimlerin enflasyonu düşürdüğü yadsınamasa da yapısal reformların ivedilikle hayata geçirilmesini olmazsa olmaz olarak görüyorum.

Sonuç olarak hükümetin enflasyonla mücadelesinin sonuç verdiğini ve aralık ayında da bu düşüşün sürmesinin önemli bir olumsuz gelişme olmaması durumunda devam edeceğini söyleyebiliriz.

Aylık düşüşün rekor düzeyde olmasına rağmen yıllık eğilim hala en yüksek olmaya devam ettiği unutulmamalıdır. Böyle bir durumda büyümenin özellikle ihracat odaklı büyüme noktasında birtakım yeni adımların atılmasını olmazsa olmaz olarak görüyorum.

Doç. Dr. Utku Altunöz
E-mail: utkual@hotmail.com
https://twitter.com/utkualtunoz