Enerji sektörü: Daha güçlü beklenti

Enerji sektörü (XLE): Yeni formasyon, daha güçlü beklenti

Taban oluşumuyla hareketlenen bahar dönemini görmeye devam ediyoruz. Genel olarak düşüşler veya kopmalar yeni oluşumların habercisi olmaya devam ediyor. Fiyatların düşmesi bir karakteri temsil ederken, ortalamayla birlikte düşüyor olmaları başka anlamların ve hikayelerin habercisidir. Enerji sektörü de (XLE borsa yatırım fonu) yeni dönem hikayesini daha vurgulayıcı şekilde yazmaya başladı. Genel bakış aksine, düşüşlerin devam etmesini yükselişin başlangıcına yaklaşılması olarak görmekteyiz. Bu yüzden, son 1 ayda % 8 kayıp daha büyük pencerede neye işaret ettiğine de bakabilmeliyiz. Bulgular bunu da cevaplayabilir olmalıdır. Son 6 aydaki ağırlığı, son 12 aya göre düşük olsa da gösterdiği performansın şiddeti önemli belirleyici olabilir. Duruma bakmak ve destekleyici bulgu varsa iddiayı güçlendirmek gereklidir.

Fiyat performansı

Dönem Dönem düşüğü Dönem yükseği Performans
1 ay 76.86 $ (% 3.61 üstünde) 86.68 $ (% 8.12 altında) – % 7.65
3 ay 75.36 $ (% 5.69 üstünde) 87.74 $ (% 9.23 altında) – % 5.74
52 hafta 65.48 $ (% 21.62 üstünde) 94.71 $ (% 15.91 altında) – % 2.19

Son fiyat konumu yukarıdaki gibi iken, matematik modellerin dikkate aldığı hareketlilik, dalgalanma (volatilite) değerlerine de bakmak gereklidir. Esas düşüş ve yükseliş enerjisi bu dalgalanmalar içine gizlenmiştir. Dalgalanmanın şekli, dip ve zirve için zamanda görülen konumları gelecekle ilgili önemli ipuçları vermektedir.

İma edilen volatilite % 26.94  (% 0.27)
Tarihsel volatilite % 22.55
İma edilen volatilite 1 yıl dibine göre % 9.66 yukarıda
İma edilen volatilite 1 yıllık yüksek % 53.11 (14.07.22)
İma edilen volatilite 1 yıllık düşük % 24.14 (24.04.23)

Yukarıdaki tablodan görüldüğü gibi yüksek dalgalanmanın zirvesi yaklaşık 10 ay önce görülmüştür. Son 1 yıl hikayesini dikkate alarak değerlendirirsek bu yüksek değerin günümüze etkisi ağırlık kazanarak devam edecektir. Ağırlık değişimi, öneminin değişimi, modelimiz açısından son derece değerlidir. Elbette farklı görüşlerin önemsediği kriterler, parametreler farklı olmaktadır. Bize göre artan volatilite bir sonraki hareketin besleyicisidir, sönüyor olması etkisinin kalmadığı anlamına gelmez. Zamanlama problemi olarak görüp, değerinin anlamını çözmek gereklidir. Yukarıdaki tabloda görüleceği gibi Mevcut volatiliteyle ilgili beklenti hafifçe artmaya başlamıştır. Tarihsel aralığa bakarsak, 1 yıl dibine çok yakındır ve zirvesinin yarı değerlerindedir. Zirveden uzaklığı %90 üstüdür (dibe yakınlık, zirveden uzaklık içinden bakış).

Yerel yüksekler devam eder mi?

– son 4x ayda ortalama üstü hareket daha belirgin görülmeye başladı

– problem olarak görülebilecek durum ortalamadan aşırı sapma olabilir

– bu durum, uzun vadeli boğa trendi içinde normalleşme gereği düzeltme olarak görülebilir