Emlak GYO Şirket Raporu / Oyak Yatırım – (28.03.2012)

2012 yılında inşaat sektöründe yavaşlama beklememize rağmen, Emlak Konut’un sahip olduğu TOKI arsalarına erişim imkanı, kendine özgü iş modelleri ve marka gücü sayesinde kendisini farklılaştırabileceğini düşünüyoruz.

Buna paralel olarak, Emlak Konut GYO’yu hisse başına 2.77TL hedef fiyat ve ENDEKSİN ÜZERİNDE GETİRİ tavsiyesi ile araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz.

Bu sene, inşaat sektörü için zor bir yıl…Konut kredi büyümesindeki yavaşlama, iki sene sonra ilk defa Ocak 2012’de görülen konut kredi hacminde aylık düşüş, 4.çeyrek itibarı ile yıllık yapı izinlerindeki azalış, TL’deki değer kaybına paralel olarak inşaat maliyetlerinin artması sektör için 2012’de bir yavaşlama olacağının sinyallerini vermekte. Bunun yanı sıra, kira enflasyonunun, manşet enflasyonun altında seyretmesi de konut fazlalığının hala var olduğunu göstermekte.

Emlak kendisini nasıl ayrıştırıyor?… 1) TOKİ’nin iştiraki olması dolayısıyla, TOKİ’den ihalesiz olarak arsa alabilmesi, 2) kendisine özgü iş modelleri, özellikle aşağı yönlü riskleri sınırlayan gelir paylaşımı modeli, ve 3) yüklenicilerin seçiminde etkili olan sahip olduğu marka gücü, şirketin kendisini ayrıştırması için yeterli gördüğümüz ana nedenler arasında.

Arsa ihaleleri yeniden başladı… En son Şubat 2011’de yapılan ihaleyi takiben, şirket toplam değeri 60 milyon TL olan arsaları (arsa stoğunun %3) 28 Mart ve 12 Nisan ‘de ihale edeceğini duyurdu. Buna ek olarak, açıklanmamış olmakla birlikte, Zekeriyaköy arsasının ihalesinin yılın ilk yarısında gerçekleşmesi beklenmekte. Arsa ihalelerinin devamının, bu ihalelerden alınacak katma değerin cazip olması koşuluyla, şirket için olumlu olacağını düşünmekteyiz.

Yasal düzenlemeler… Bugünlerde konuşulan 2B arazilerinin satışı, kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet yasasının, dolaylı yoldan şirket performansına katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz. Bunlardan ilk ikisinin etkilerinin pozitif olacağını, fakat etkilerinin uzun vadede görülebileceğini düşünmekteyiz. Mütekabiliyet yasasının geçmesi ise, olumlu bir algı yaratacaktır, ama şirketin toplam satışlarındaki etkisinin sınırlı olacağını düşünmekteyiz.

Riskler. Şirketin, TOKİ arsa stoğuna erişimine getirilebilecek herhangi bir sınırlama, devam eden projelerde yaşanabilecek gecikmeler, arsa ihalelerinin beklenenin altında katma değer yaratması veya tahminlerimizden uzun sürede tamamlanması başlıca riskler arasında yer almakta.

Oyak Yatırım tarafından hazırlanan Emlak GYO Şirket Raporunun tamamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir