Elektrik Endeksi aşırı düşüşte mi?

Elektrik endeksi – XELKT: Enerji savaşları nereye gidiyor?

Elektrik endeksi 3 yılda en çok kazandıran sektörel endeksler arasında. İlk sıradaki ulaşım sektörü % 823 kazandırırken aylık % 6.03 seviyesine yaklaşmış durumda ve bunun yıllığı  % 202 seviyesine geliyor. Bir başka deyişle, son 1 yılda piyasa getirisi % 428 olan ulaştırma endeksi getirisi hızlanmış durumdadır. Pek çok endeksde görülen hızlanma elektrik sektörü için de geçerlidir. Elektrik endeksi 3 yılda % 680 kazandırdı, bunun aylığı % 5.5 ediyor. Son 1 yıl gerçekleşen piyasa getirisi % 283 ve bunun aylığı % 9.1 etmektedir. Yani son 1 yılda getiri eğrisi geçmişe göre hızlanmıştır. Bu tür, yükseliş t temposunu son 1 yılda yükseltmiş sektör endeksleri için geri dönüşler veya “ortalamaya dönüş” beklenebilir. Bu kısım üzerine çalışmalar, farklı bakışlar geliştiriliyor. Tersi olarak da son 1 yılda, 3 yıl getiri hızı altında kalan endeksler de var. Bileşik getiri hızı düşmeye başlamış, verim eğrisinde patinaj içindeki endeksler içinde potansiyelleri araştırmak da ayrı konu olmaktadır.

Temel olarak hareketli ortalamaları da bu şekilde görmeye alışmamız gerekir: hangi hareketli ortalamada verim eğrisi tempo kazanacaktır, hangisinde tempo kaybedecektir? Bunu dahi yeterince derinlikte çalışmadan biliyor görünüp, fırsatları kaçırıp, riskler artınca yorumu doğrulamak sorun değilse nedir? Bundan memnun görünmenin bir sınırı olmalı. Bu sınır da kayıpların derinliğiyle belirlenecektir. Yani kayıplar artacak ve bir noktaya gelene dek yaklaşım, bakış değiştirilmeyecektir. Görüntü fotoğraf halen budur.

Bileşik getiri doğasını ortalamalar arası ilişki belirler

Ortalamalar arası ilişkiyi de dalgalanmalar belirlemektedir. Dalgalanma enerji birikimi ve tüketimi deposu olduğu için temel bakmamız gereken risk mekanizması olmalıdır. Riskin matematiksel formüllenmesi bilinen tersine bakışla geliştirilebilmelidir.

Dalgalanmaların neye benzediğini uzaklarda aramaya veya karmaşık görmeye çalışmak anlamsızdır: her yatırımcının kendince belirleyeceği ortalamalar vardır, belli bir mantıkla kendini rahat hissettiği tespitlerle ilerleyebilir. Bu rahatlığın arayabileceği önemli gelişmeler olmalıdır: seçtikleri ortalamadan fiyat oynamalarının değişimi, ortalamaya göre dalgalanma, geleceğin belirleyicisidir. Bu genel bakış içinden tespitler ve doğrulamalar herkesçe farklı olabilir. Yazıyı sektörel endeks için bu bakışa göre olabileceklerle bitirelim.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.

Elektrik endeksi – 2023:

  • Son 1 yılı eşit dönemlere indirgeyerek tespitler çıkartabiliriz: buna göre 42 günlük ortalama alınabilir
  • Bu ortalamadan pozitif sapmaların çokluğu / azlığı /sıklığı gelecekle bağlantı kurmayı sağlar
  • Son durumda ortalamadan negatif sapma yüksekliği giderek artıyor ve geçmişte olduğu gibi yükseliş potansiyeli oluşturuyor
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!