Ekonomide son hovardalık günleri geldi

Üstadımız Muharrem Sarıkaya’nın Habertürk’te Numan Kurtulmuş’la AKP’nin sorunları ve çözümleri hakkındaki röportajını okudum. Sonra hayal kurmadığıma emin olmak için bir kez daha okudum. Röportaj 2 bin kelime filan. Ve içinde ekonomi lafı geçmiyor, ya. Vay Anasına, Sayın Seyirciler. Ekonomide sorun yok demek. Peki öyleyse koskoca yıkılmaz çınar AKP niye yerel seçimlerde dümdüz olmuş?

“Muhafazakâr Kürtlerden, cuma cemaatinden, şehirli milliyetçilerden oy kaybettik; yapacaklarımız belli”. Ne yapacaksınız Numan Abi?

“Yeni parti kurma çabasından bir AK Parti serüveni çıkmaz. Fazilet Partisi’nden AK Parti’yi kuranlar ayrıldığında iktidara gelecekleri belliydi. Erbakan Hoca’dan ayrılan iktidar olacaktı, Erdoğan gibi güçlü bir lider vardı. Ama ben bu yeni harekette böyle bir şey görmüyorum.

Ama önemli olan onların ne yapacağı değil; AK Parti’nin bundan sonra nasıl yol alacağıdır esas soru…

Yol konusunda Cumhurbaşkanımız da bunun ilk adımını attı ve Türkiye İttifakı dedi. Daha kapsayıcı bir dil, milli ve yerli olmak, demokratikleşmek öncelikli hedeflerimiz olmalı.

Önümüzde daha 4 yıl var. Bu sürede seçim olmadığı için çok köklü icraatlara imza atılabilir.

Bundan sonra politika nasıl oynanacak… Dil, üslup ve demokratikleşme yolunda adım atılırsa yeni bir Türkiye yelpazesi oluşabilir”.

Ya, altı ay önce olsa bu kelamların bir anlamı olabilirdi de, şimdi şehir suyuna tofulu yahni be Güzel Abim. Bak kıymetli milli ve yerli istatistik büromuz TUIK ne diyor:

“Mayıs döneminde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi oldu…. Tarım dışı işsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile %15,0 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,5 puanlık artış ile %23,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,2 puanlık artış ile %13,1 olarak gerçekleşti”.

Bir yılda nerdeyse 1 milyon kişi işsiz kalmış. Kalanı da harcanabilir gelirini enflasyona kaptırmış, AVM’nın kapısından bakmaya korkuyor. Bu ülkede tüketim olur mu? Olmaz, olmazsa nasıl büyüyeceksin? Büyüyemeyeceksin tabii. TCMB Beklenti Anketi’nde 2020 büyüme tahmini %2.64. Bakkal hesabı, reel GSYİH %4’ten az büyürse, isşizlik artıyor. Yani seneye kuru çorbaya talim edeceklerin sayısı 1 milyon daha artar.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN