DXY Dolar Endeksi analizi: Fed’in enflasyon zaferi

Temmuz ayında ABD TÜFE verileri karışık sonuçlar gösterdi, fakat Fed politika yapıcıları enflasyon üzerindeki zaferlerini kutlamak için acele ediyorlar.

Daha fazla veri öncesinde temkinli bir hava hakimken, ABD enflasyonundan gelen olumsuz bir onay eksikliği erken saatlerdeki hareketsizliği göz ardı etmeksizin getirileri ve DXY’yi destekliyor.

ABD Doları Endeksi (DXY) boğaları, erken Asya seansında bile sürücü koltuğunda oturuyor. Bununla birlikte, Greenback göstergesi Perşembe günü hareketli bir performans sergiledi; başlangıçta haftalık düşük seviyeyi yenilemesinin ardından 101.81’den sıçradı ve günü olumlu bir şekilde kapattı. DXY, şu anki basın saatine göre yaklaşık 102.65 civarında yükseliş kaydediyor.

ABD verilerine gelince, Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) başlıklı veri, piyasa tahminleriyle uyumlu olarak aylık bazda %0.2 artış kaydetti. Ancak yıllık TÜFE, aynı ay için beklentilerden daha yavaş bir şekilde %3.3’ten %3.2’ye düştü. Bu, yıllık orandaki ilk hızlanmayı 13 ayın ardından işaret ediyor.

Ayrıca, Gıda ve Enerji hariç Çekirdek TÜFE olarak da bilinen veri, aylık %0.20 artışla piyasa beklentileriyle uyumlu oldu, ancak Haziran’da %4.8 olarak kaydedilen yıllık %4.7’ye geriledi ve beklenen değerlerin altında kaldı.

Ek olarak, ABD İlk İşsizlik Başvuruları 4 Ağustos’ta sona eren haftada 230K beklentinin üzerinde 248K’ye yükselirken, Devam Eden İşsizlik Başvuruları 1.692M (revize edilmiş) olan 1.684M’e düştü; piyasa tahminleri ise 1.71M idi.

Genel olarak olumsuz ABD verilerinin ardından Federal Rezerv’den (Fed) bir dizi politika yapıcısı, ABD merkez bankasının enflasyonla mücadelesindeki zorlu kazancını aktardı. Ancak, tonları güvercinler için daha az ikna edici göründü ve Çin’e yönelik risk-olumsuz endişelere katıldı, ardından ABD Hazine tahvil getirileri ile DXY’i artırdı.

Bu bağlamda, Philadelphia Federal Rezerv Bankası Başkanı Patrick Harker, enflasyona karşı mücadelede Fed’in ilerlemesini kutladı.

İngiltere ve Avrupa Birliği’nin de Çin teknoloji şirketlerine yatırımı sınırlama konusunda ABD’yi takip edebileceği korkuları, piyasanın jeopolitik endişelerini sınadığı görülüyor. Dahası, üst düzey ekonomilerde daha yavaş ekonomik büyüme ve Çin, Almanya ve İngiltere’de resesyon endişeleri hakkındaki söylentiler, ABD Doları ayılarını geri püskürttü.

ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri en son 4.10%’e en yüksek haftalık artışla sıçradı. Yine de Wall Street, kazançları gün sonunda azaltsa da pozitif bir şekilde günü tamamlamayı başardı; aynı şekilde S&P500 Vadeli İşlemleri de en son hafifçe alıcı seyirde bulunuyor.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi, haftanın düşük seviyesini tazelemesi ardından pozitif bir kapanışla yükseliş kaydediyor.

Mayıs 31’den gelen aşağı yönlü direnç hattının ötesinde günlük bir kapanış, şu anda yaklaşık 102.84 civarında bulunan yakın destek yönlendiriyor ve dolar endeksi boğalarını, geçen günlerdeki 103.55 civarında işaretlenen aylık yüksek seviyeye yönlendiriyor. RSI ve MACD düzeltme aldı.

TradingView, XAUUSD grafikleri için uygulanabilen gelişmiş grafik araçları ve geniş bir teknik gösterge yelpazesi sunmaktadır. Bu araçlar, tüccarların ayrıntılı teknik analiz yapmalarını ve potansiyel ticaret fırsatlarını belirlemelerini sağlar. Tüccarlar, trend çizgileri çizebilir, destek ve direnç seviyeleri belirleyebilir ve altının Amerikan doları karşısındaki hareketini analiz etmek için çeşitli grafik formasyonlarını uygulayabilirler.

TradingView’ın Ekonomik Takvimi kullanılarak, tüccarlar önemli piyasa katalizörlerinden haberdar olarak potansiyel piyasa hareketlerini önceden tahmin edebilir ve ticaret stratejilerini buna göre ayarlayabilirler. Bu özellik, platformun sunduğu olanaklara ek bir derinlik katmaktadır ve tüccarların işlemlerini önemli ekonomik olaylarla uyumlu hale getirerek ortaya çıkan fırsatları değerlendirmelerine yardımcı olur.

İleriye bakıldığında, Temmuz ayına ait ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Ağustos ayının ilk verilerini yönlendirecek. Ayrıca, Ağustos ayı için Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi’nin (TGE) ilk okumaları da önemli olacak. Tüm bunların yanı sıra, merkez bankası güncellemeleri ve Çin haberleri de önem taşımaktadır.

Okan Özdemir