Dünya Piyasaları Yorumları – (4.05.2023)

Küresel piyasalarda Fed’in duruş sinyali yankılandı

Faizi 25 baz puan artıran Fed “ek politika sıkılaşması uygun olabilir” ifadesini değiştirdi. Dolar Fed kararı sonrası gelişmiş ülke kurlarına karşı geriledi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Haziran’da duruş sinyali vermesi sonrası dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kaybederken tahvil getirileri de düşüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi düşüşünü üçüncü güne taşırken 1.220 puan seviyesinden işlem görüyor. 10 gelişmiş ülke para birimi de dolara karşı sabah saatlerinde artıda.

Fed faiz kararına hassas ABD iki yıllık tahvil getirisi Çarşamba günü 16 baz puan gerileyerek %3,80’e indi.

Asya Pasifik tahvillerinde de ralli var. Avustralya 10 yıllık getirisi bu sabah yedi baz puan düşüşle %3,35’ten işlem görüyor.

ABD hisse endeksleri Fed sonrası çarşamba gününü ekside tamamladı. Vadeliler hafif toparlanmaya işaret ediyor. Asya Pasifik Borsalarında ise karışık bir tablo var. Hong Kong Hang Seng %1 ile yükselişlere öncülük ederken Japon Topix düşüşte.

Fed’den duruş sinyali

Amerikan Merkez Bankası Fed faizleri çeyrek puan artırdı ve ekonomik riskler artarken bunun 1980’lerden bu yana en agresif sıkılaştırma sürecindeki son hamle olabileceği sinyalini verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Çarşamba yaptığı açıklamada “Komite gelen bilgileri yakından izleyecek ve para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirecek” dedi. Mart ayındaki açıklamada yer alan “ek politika sıkılaştırmasının uygun olabileceği değerlendirilmektedir” ifadesi metinden çıkarıldı.

Bu ifade yerine metine “FOMC ilave politika sıkılaştırmasının ne ölçüde uygun olabileceğini belirlerken çeşitli faktörleri dikkate alacak” ifadesi eklendi. Bu değişikliğin haziranda faizleri sabit bırakmaya yönelik bir işaret olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Fed Başkanı Jerome Powell “Bu, artık daha fazla faiz artışını öngördüğümüzü söylemeyen anlamlı bir değişiklik” dedi. Powell “Böylece toplantıdan toplantıya gelen verilere göre yönümüzü bulacağız. Haziran toplantımızda da yaklaşımımız bu olacak” diye konuştu.

Powell ABD’nin ılımlı olmasını ümit ettiği bir resesyon yaşamasının mümkün olduğunu ancak resesyondan kaçınmayı daha büyük bir ihtimal olarak gördüğünü belirtti. Powell bankacılık sektöründe yaşanan güven krizinin sıkılaşan kredi koşullarıya sonuçlanmasına ilişkin ise “Sıkı kredi koşulları ekonomik aktiviteye, işe alımlara ve enflasyona etkide bulunacak gibi gözüküyor” yorumunu yaptı.

Kaynak: Bloomberg HT