Dünya Piyasaları Yorumları – (25.05.2023)

Küresel piyasalara teknoloji dopingi

Küresel piyasalar Fed tutanaklarından çıkan mesajları dikkatle izlerken, ABD seansının kapanmasını takiben teknoloji şirketlerinde görülen yükseliş risk iştahının toparlanmasına neden oldu.

Çarşamba gününün yüzde 0,7’ye yakın kayıpla tamamlayan ABD Borsaları, kapanışın ardından yüzde 25 yükseliş kaydeden Nvidia’nın diğer teknoloji hisselerini desteklemesiyle vadeli işlemlerde değer kazanıyor.

Nvidia’nın yapay zeka işlemcilerine yönelik talebin etkisiyle mevcut çeyrek için satış tahminini, beklentilerin üzerinde 11 milyar dolara çıkarmasının ardından Nasdaq 100 vadeli endeksi yüzde 1’in üzerinde artıda.

Asya’da da teknoloji hisseleri bu haberden olumlu etkilense de endekslerin geneline yansıyan bir yükseliş gözlenmedi. Çin’e yönelik jeopolitik ve büyüme endişeleri bugün de Asya endekslerinde etkisini gösteriyor.

Fitch’in ABD kararı sonrası yükselen altın dalgalanırken, yen daha sonra düşüşe döndü. Bloomberg Dolar Endeksi yükselişini 4. güne taşıdı.

Fed yetkilileri ilave artışlarda ayrıştı

ABD Merkez Bankası Fed’in yetkilileri 2-3 Mayıs tarihli Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında, bankalarda yaşanan sorunlar ve enflasyonun inatçı seyri gölgesinde, ilave faiz artışları gerekip gerekmeyeceği konusunda fikir ayrılığı yaşadı.

Buna göre “birçok” üye daha fazla faiz artışına “gerek olmayabileceği” görüşünü dile getirirken, “bazıları” ilave artışların “muhtemelen gerekeceği” öngörüsünde bulundu.

Söz konusu toplantının Çarşamba yayımlanan tutanaklarına göre, “Birkaç katılımcı, ekonomi, mevcut tahminleri doğrultusunda gelişirse, bu toplantıdan sonra daha fazla politika sıkılaştırmasının gerekli olmayabileceğini belirtti.”

Bununla birlikte tutanaklarda, “Enflasyonun yüzde 2’ye geri dönüşündeki ilerlemenin kabul edilemez derecede yavaş olmaya devam edeceğini bekleyen bazı katılımcılar, gelecekteki toplantılarda ek politika sıkılaştırmasının muhtemelen gerekli olacağı yorumunu yaptı” denildi.

LH Meyer/Monetary Policy Analytics Ekonomisti Derek Tang bu tutanaklardan yola çıkarak haziran toplantısında faizin sabit bırakılmasını beklediğini belirtti ve “Bu, kredi sıkılaştırmanın halihazırda bekledikleri kötüleşmeye kıyasla ne kadar kötü olduğunu daha iyi okumalarını sağlarken, üçüncü çeyrek ve sonrasında daha fazla artış yapma seçeneklerini açık tutmalarını sağlayacak” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT