Dünya Piyasaları Yorumları – (12.05.2023)

Küresel piyasalarda ABD-Çin temaslarının etkisi sınırlı kaldı

ABD ile Çin arasında üst düzey bir temas yaşanırken piyasa fiyatlamalarına iki gücün yakınlaşmasının etkisi sınırlı kaldı. Küresel piyasalar ABD’deki borç limiti gelişmelerini yakından izlemeye de devam ediyor. IMF ABD’nin temerrüde düşmesinin ‘ciddi küresel sonuçları’ olacağı konusunda uyardı.

Küresel piyasalarda ABD-Çin ilişkilerinin düzelebileceğine dair umutların etkisi sınırlı kaldı. ABD’de açıklanan beklenti üzeri işsizlik maaşı başvuruları verisi ve beklentilerin hafif altında kalan üretici enflasyonu rakamları sonrası Wall Street’te ABD’de S&P 500 yüzde 0,17 düşerken, Nasdaq 100 yüzde 0,31 yükseldi.

ABD vadeli endeksleri yukarı yönlü seyrediyor. Asya’da Japon Nikkei 225 yükselirken, Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 ekside. Perşembe günü yüzde 0,51 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi haftanın son gününde yatay bir görünüm sergiledi.

ABD-Çin temasları hareketlendi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın 10-11 Mayıs’ta Viyana’da Çin’in dış ilişkilerden sorumlu en tepe yetkilisi Wang Yi ile bir araya geldiği ve iki ülke ilişkilerini ele aldığı duyuruldu.

Beyaz Saray “somut ve yapıcı” olarak değerlendirdiği görüşmede “ABD-Çin ikili ilişkilerindeki kilit meselelerin, küresel ve bölgesel güvenlik sorunlarının, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının” ele alındığını belirtti.

Bloomberg’e konuşan kıdemli bir yetkili, her iki tarafın da ABD-Çin etkileşimlerinde duraklamaya yol açan şubat ayındaki “casus balon” krizinin ötesine geçme zamanının geldiğini kabul ettiğini ve ABD’nin önümüzdeki aylarda daha fazla etkileşim beklediğini söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT