Dünya ekonomisinin kaderi 1Ç2023 sonunda şekillenir

Yılbaşından bu yana fon yöneticileri umulandan daha güçlü çıkan ekonomik verilere bakarak “en kötüsü geride kaldı” havasına girdi. Zaten, genç yöneticilerin hafızasına Fed, AMB ve BoJ’nin ne zaman kriz riski baş österse, onları kurtaracağı düşüncesi kazınmış bir kere, bağımlıktan vazgeçirmek zor.

Bu yeni iyimserliğin başlıca nedenleri şunlar:

Fed yakında faiz artırımlarına son verir ve akabinde parasal gevşeme başlatır.

Euro-bölgesi enerji krizi tehdidini hasarsız atlattı, 2023’te resesyon değil, düşük tempolu büyüme sergileyecek.

Çin’de Covid-19 salgının sonlarına gelindi, yakında Beijing ve PBoC ekonomiyi hızla büyütmeye yönelecekler.

Dikkat ederseniz, bu 3 büyük tema, ya da hikaye, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) için bulunmaz nimet. 2022 Ekimi’nde başlayan sıcak para girişi, Ocak ayında aylık $13 milyara ulaştı. Bloomberg gibi basılı kanaat önderleri “Bu yılın kralı GOP olacak!!!” diye nara atarken, Morgan Stanley daha abartarak “GOÜ’in Altın Onyılı Başlıyor” müjdesini verdi.

Olmaz mı? Valla, olabilir. Georgieva’nın 2022 sonlarında “2023 için bildiğimiz tek şey belirsizlik” itirafını ben de düstur olarak benimsedim. İyi ve kötü senaryolar arasında asılı çok Quantum bir gelecek görüyorum. Tabikim, yüksek belirsizlik ebediyen sürmez, sürekli tembel kıçımın üstüne oturarak “durun, daha çok belirsizlik var, tahmin yapamam” diyecek halim yok. Bence, dünya ekonomisinin kaderi 1Ç2023 sonunda şekillenecek, çünkü yukarda bahsettiğim, fon yöneticilerini testesteron iğnesi yemiş gibi azdıran 3 büyük gelişmenin ne denli gerçekçi olduğunu göreceğiz. Ek olarak, Rusya bir ay içinde Ukrayna’da nihai taarruz başlatacak.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!