Dünya ekonomisi için vasat bir yıl, ama standart sapmalara dikkat

2024 Ukrayna ve Gaza’da savaşın iyice alevlenmesi, Japonya’da dev bir deprem ve Çin’den gelen iç karartıcı PMI verileri ile başladı. Daha yeni yılın ilk günlerinde yaşanan bu gelişmeler, 2024’ün dünya ekonomisinin karanlık yılı olacağı düşüncesini akla getirse de, uzmanların çoğu böyle düşünmüyor. Konsensus 2024’ün vasat bir yıl olarak geçeceği yönünde. Asıl fırtınalar 2025 yılında kopacak, mesela Trump hödüğü yeniden seçilebilir. 2024 yılında düşük ihtimalli ama çok korkutucu senaryolar da var. Bunlara standart sapmalar dedim.

Şu standart sapma terimine bir örnek vereyim de, bu makalede ne yöne gittiğim açığa çıksın. Ekonomistler Fed’den 2024 yılında 3 faiz indirimi bekliyor. Ama yatırım bankalarında çalışan stratejistler en az 6 tane diyor. Fakat NİYE bu yönde düşündükleri çok ilginç. Bir kesim ABD’nin daha yılın birinci çeyreğinde resesyon girdabına düşeceğini, Fed’in ekonomiyi kurtarmak için tornistan edeceğini iddia ediyor. Karşıt kampta ise ABD ekonomisi orta karar büyürken, enflasyonun geride kalacağını, bu yüzden Fed’in faiz indireceğini savunuyor (Goldilocks’cular). Her iki senaryoda da Fed faiz indirecek, ama piyasaların tepkisi taban tabana zıt olacak.

Vasat yıldan kastettiğim  ne ola ki?

  • Global büyüme 2023’ten daha düşük seyredecek. 2025 yılında biraz toparlansa da, 21ci Yüzyılın en düşük büyüme kaydedileceği bir 5-10 yıllık dönem başladı.
  • Dünya çapında enflasyonun gerileyeceği kaçınılmaz bir gerçek. Ama hangi düzeye kadar? Benim de üyesi bulunduğum bir kamp enflasyon asla pandemi öncesi günlerine geri dönmez diyor. Şimdilik, enflasyonda süregelen yavaşlamanın Fed ve AMB’nın yılın ikinci yarısında faiz indirimlerini başlatmasına yeterli olacağını not edeyim.
  • Finansal istikrara yönelik riskler az. Bir kaç çok ufak Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasa = GOP), ve 2023’e nazaran yükselen sayıda şirket iflas bayrağını çekebilir, ama bu potansiyel vakaların global ekonomi veya piyasaların ahengine zarar vermeyeceği görüşü var.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!