Dünya ekonomisi batıyor, can simidi var mı?

Koronavirüsü haberleri ile açıyorum gözümü artık. Covid-19 bugün nereye bulaştı? Bende var mı? Odin’in Kutsal Tahtı üstüne yemin edeirm, dün davetli olduğum bir restoranda tuvalete giderken öksürdüm, 3 tane Japon suşi şefinin bana bakışı ve gözlerindeki korku ifadesi uzun süre beynimde kazılı kalacak.

Yine o yemekte Londra’dan bir arkadaşla sohbet ediyoruz, “Artık toplum içinde öksürmekle paltoyu açıp bombalı yeleği göstermek aynı şey oldu” diye yakındı bana. Mini minnacık yavruların akşam işten yorgun argın eve gelen annelerine sarılmaya koşarken, kadın öksürünce odalarına saklandıkları bir dünya düşünün!

Sağlık Bakanımızın açıklamasına göre Türkiye’de Covid-19 yok. Açın, Orta Doğu haritasına bakın, sadece 2 ülkede yok bu hain virüsten. Biz ve Suriye! Bu konuda söylenecek çok şey var ama, kanundan ya da hükümetten değil, okurlar arasında kaygı ve panik yaratmaktan çekindiğim için ağzımı açmıyorum. Çünkü Odin’in bana verdiği görev, somut delillere dayanarak halkta korku, kaygı, panik, kin ve nefret yaratmak.

Asla ilahi otorite tarafından tarafıma biçilen misyonun ötesine uzanmadım. TCMB veya BDDK değilim ben. O misyon da diyor ki, Covid-19 dünya ekonomisi denen dev tankerin tam dibinde torpedo gibi patladı, deliği kapatmak zor olacak.

Hemen kanıtlara geçelim. Dünya ekonomisinde faaliyetin düzeyini ölçerken en sık kullandığımız gösterge JP Morgan-Markit global bileşik PMI faaliyet anketi. Şubat’ta 2009’dan bu yana en hızlı daralmasını sergiledi. Global PMI 46.1’e geriledi, yani artık dünya ekonomisi daralıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!