Haftalık Borsa Yorumları – (9-13 Mart 2020)

Borsada dalgalı seyirle birlikte yön arayışı sürüyor. Döviz kurlarında ve gösterge faiz oranlarında ise düşüş eğilimi sürüyor.

Piyasalar yeniden Korona virüsünün etkisine girdi. Korona virüsünün küresel ekonomi üzerinde olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik olarak ABD Merkez Bankası (Fed) sürpriz bir şekilde faiz oranının 0.5 puan indirdi. Diğer bazı merkez bankaları da onu izledi. Bu açıdan 12 Mart’taki Avrupa Merkez Bankası toplantısı bekleniyor. 2008 koşullarını çağrıştıran önlemler tekrar gündeme geldi. 2008 krizi sonrası ekonomideki durgunluk ve yavaşlamaya tedbir olarak düşünülen düşük faiz, bol likidite politikası tekrar gündeme geldi. Merkez bankaları küresel ekonomide yavaşlama beklentilerinin gereği olarak hamle yapmaya başladılar. Piyasalar da yeni duruma tepki veriyor. Düşük faiz borsaları fazla taşıyamadı. Alternatif olması açısından Fed kararı sonrası kısa bir tepki yükselişi görüldü, sonra Korona fiyatlamasına yani ekonomide yavaşlama beklentilerini satmaya başlamışken üzerine petrol savaşı geldi. Jeopolitik riskler hafiflerse bu defa düşük faiz tekrar borsaları destekleyecektir. Bu durum dış finansman ihtiyacındaki Türkiye’nin de bulunduğu gelişen ülke piyasaları için de önemli. Daha rahat ve ucuz maliyetli borçlanma için imkan sağlayabilir. Ancak jeopolitik risklerin azalması gerekecek. Son gelişmeler faiz düşürme süreci devam eden TCMB’nin elini rahatlatabilir. İthalatçı bir ekonomiyle sahip olduğumuz için ilk bakışta bu düşüşler avantaj gibi görülebilir. Fakat global ekonomideki sorunları dikkate aldığımızda bir avantajdan söz etmek zorlaşıyor. Suriye konusunda Türkiye ve Rusya arasında varılan ateşkes iç gündemi rahatlatması bakımında önemli. Ancak Corona virüsünden olumsuz etkilenen dış piyasaların gölgesinde kaldı ve iç piyasalarda fiyatlanmadı. Piyasalarda temkinli görünüm sürüyor.

Endekste düşüş trendi sürüyor. İlk destek 108.600 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde tutunamaz ise düşüşün devamıyla birlikte sonraki destekler 104.000 ve 100.000-99.300 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 113.000 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Olası tepki çıkışının devamı için 113.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Bu durumda sonraki direnç seviyesi 115.000 olarak görülüyor. Endekste destek seviyelerinde tepki alımları görülebilir. Ancak direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN