Döviz Kurlarının 2019 2. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi / Ziraat Yatırım

“Döviz Kurlarının 2. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi”

2019 yılının ikinci çeyrek bilanço dönemini kapatırken, bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre yılın ikinci çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %2,3, %3,7 ve %5,2 oranlarında değer kazanmıştır. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları olan şirketler bu durumdan sınırlı da olsa olumsuz etkilenmesi beklenmektedir. Dolar’daki görece düşük artıştan dolayı Dolar açık pozisyonları yüksek olanlar, Euro ve Japon Yeni açık pozisyonu olanlara göre daha az etkilenmesi beklenmektedir.

2019 yılının ilk çeyreğinde, TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %7,0, %4,8 ve %6,6 değer kazanmıştı. Dolayısıyla bu çeyrekte kurlardaki yükselişin sınırlı olması, ilk çeyreğe göre kur etkisinin gelir tablosuna görece düşük etki yapması beklenmektedir.

Ayrıca, ana karşılaştırma dönemi olan 2018 yılının 2. çeyreğinde ise TL bu üç para birimi karşısında yüksek oranda değer kaybı yaşamıştı. TL’nin bir önceki yılın aynı dönemine göre değer kaybı Dolar karşısında %15,5, Euro karşısında %9,1 ve Japon Yeni karşısında ise %10,8 oranında gerçekleşmişti. Bu kapsamda, bir önceki yılın aynı dönemine göre kurların olumsuz etkisinin bu çeyrekte çok daha az olması beklenmektedir.

Dosyada (Kur Etkisi_2Ç2019) Mart 2019 sonunda net yabancı para pozisyonu yüksek olan şirketlerin (Haziran 2019 sonu itibariyle döviz pozisyonlarını aynı korudukları varsayımıyla) 2019 yılının 2. çeyreğinde kur değişimlerinden nasıl etkileneceklerinin tablosu verilmiştir. Bankalar, yabancı para net pozisyonlarını bilanço dışı nazım hesaplarda türev ürünler kullanarak dengelediği için listeye dahil edilmemiştir. Buna göre:

Döviz Açık Pozisyonu Yüksek Olanlar;

Türk Telekom (TTKOM) 184mn TL, Sinpaş GYO (SNGYO) 109mn TL, Migros (MGROS) 108mn TL, Torunlar GYO (TRGYO) 99mn TL ve Ak Enerji (AKENR) 98mn TL kur farkı gideri yazarak döviz kurlarındaki yükselişten olumsuz etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır.

THY en yüksek açık pozisyona sahip şirketken, dolar cinsinden bilanço tutması ve açık pozisyonunun Japon Yeni ve TL cinsinden olması nedeniyle kur farkı giderinin 236mn TL olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.

Zorlu Enerji’nin 7.683mn TL’lik yüksek döviz açık pozisyonuna karşın etkinin büyük bir bölümünün özkaynaklar altında gösterilmesi ve korunma sebebiyle açık pozisyonun olumsuz etkisi sadece 16mn TL ile sınırlı olabilir.

Finansallarını Euro cinsinden tutan Pegasus (PGSUS) USD açık pozisyonuna istinaden gelir, TL fazla pozisyonuna istinaden ise gider kaydetmekte olup nette 19mn TL kur farkı geliri yazacağı hesaplanmaktadır.

Ford Otosan’ın (FROTO) EUR açığı olmasın karşın şirketin yükümlülüklerinin neredeyse tamamı Ford Motor Company ile yaptığı ihracat anlaşmaları ile riskten korunmaktadır. TOFAŞ’ın (TOASO) döviz pozisyonu Grup’un Euro cinsinden uzun vadeli kredileri üzerindeki kur dalgalanmalarına ilişkin kur riski Fiat ve PSA tarafından üstlenilmiştir. Dolayısıyla, her 2 şirket içinde yüksek döviz açık pozisyonlarına rağmen kur artışının önemli bir etkisi olmayacağı hesaplanmaktadır.

İskenderun Demir Çelik’in (ISDMR) 417mn TL’lik toplam döviz açık pozisyonu olmasına karşın, finansallarını dolar cinsinden tutması ve yüksek TL açık pozisyonu ile EUR fazla pozisyonu sonucu 165mn TL’lik bir kur farkı geliri kaydedebilir.

Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

Döviz pozisyon fazlası en yüksek olan şirketlerin başında Doğan Holding (DOHOL), Sabancı Holding (SAHOL), Şişe Cam (SISE) ve Soda Sanayii (SODA) geldiği gözlenmektedir. Söz konusu şirketlerin sırasıyla 71mn TL, 22mn TL, 78mn TL ve 62mn TL kur farkı geliri kaydetmesi beklenmektedir

Sabancı Holding yüksek döviz fazlası bulunmakla birlikte, holding payına düşen kısmın oldukça sınırlı kalacağı hesaplanmıştır.

Enka İnşaat (ENKAI) döviz fazla pozisyonu en yüksek şirketler arasında yer almakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması nedeniyle kurlardaki hareketlerden sınırlı etkilenmektedir. (İçeriği belli olmayan para birimlerine bağlı olarak etki artabilir veya azalabilir.)

Tav Havalimanları’nın (TAVHL) USD ve TL fazlası olmasına karşın finansallarını EUR cinsinden tutan şirket için USD ve TL’nin EUR karşısında değer kaybetmesine istinaden 27mn TL kur farkı gideri oluşabilir.

Son olarak döviz fazlası bulunan Aselsan (ASELS), Enerjisa (ENJSA), Koza Grubu (Koza Anadolu (KOZAA), Koza Altın (KOZAL), İpek Enerji (IPEKE)) hisseleri, Tekfen Holding (TKFEN) ve Alarko GYO’nun (ALGYO) kur farkı geliri kaydetmesi beklenmektedir.