“Döviz Kurlarının 2018 2. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi

“Güncel Döviz Kurlarının 2. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi”

İkinci çeyrek bilanço döneminin sonuna yaklaşmaktayız. Döviz kurlarının Haziran ayı sonundaki değerleri döviz açık veya fazla olan şirketlerin bilançolarını etkileyecektir. 8 Haziran itibariyle ilk çeyrek kapanışına göre Dolar ve Euro, TL’ye göre %15,2 ve %10,5 oranında değer kazandı. Dolayısıyla döviz açık pozisyonu yüksek olan şirketler bu çeyrekte oldukça olumsuz etkilenecektir. Bir önceki çeyrekteki negatif etki görece daha sınırlıydı. Mevcut durumda şirketlerin Mart ayı sonundaki döviz pozisyonlarını koruduklarını ve kurların da 8 Haziran seviyelerinde kaldığını varsayarsak son çeyrek için şöyle bir tablo ile karşılaşmaktayız:

Döviz Açık Pozisyonu Yüksek Olanlar;

Türk Telekom (TTKOM) 2.166mn TL, Anadolu Efes (AEFES) 725mn TL, Coca Cola (CCOLA) 463mn TL, Ak Enerji (AKENR) 435mn TL, Torunlar GYO (TRGYO) 403mn TL ve Migros (MGROS) 307mn TL kur farkı gideri yazarak söz konusu kur artışlarından olumsuz etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır. Bu şirketlerden Anadolu Efes, Coca-Cola, Ak Enerji ve Migros ilk çeyrekte net dönem zararı açıklamıştı.

THY en yüksek açık pozisyona sahip şirket olmasına karşın, dolar cinsinden bilanço tutması ve açık pozisyonunun Japon Yeni ve Euro cinsinden olması nedeniyle yaklaşık 1.368mn TL kur farkı geliri kaydedeceği hesaplanmaktadır. THY, Euro’daki dolara karşı değer kaybı ve Japon yenindeki değer kazancına bağlı olarak ilk çeyrekte kur farkı gideri kaydetmişti.

Ereğli Demir Çelik (EREGL) ve İskenderun Demir Çelik (ISDMR) açık pozisyonları yüksek olmakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutmaları ve açık pozisyonlarının ağırlıklı TL cinsinden olması nedeniyle sırasıyla 153mn TL ve 434mn TL kur farkı geliri yazacağı hesaplanmaktadır.

Koç Holding’in (KCHOL) yüksek döviz açık pozisyonu Tüpraş kaynaklı olup Holding seviyesinde etkisi sınırlıdır. Dolayısıyla, 11.825mn TL’lik döviz açık pozisyonuna rağmen kur artışlarından etki 302mn TL ile sınırlı olacağı hesaplanmıştır.

TOFAŞ’ın (TOASO) döviz pozisyonu Grup’un Avro cinsinden uzun vadeli kredileri üzerindeki kur dalgalanmalarına ilişkin kur riski Fiat ve PSA tarafından üstlenilmiştir. Dolayısıyla, 2.451mn TL’lik döviz açık pozisyonuna rağmen kur artışlarından şirketin 46mn TL olumlu etkileneceği hesaplanmaktadır.

Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

Döviz pozisyon fazlası en yüksek olan şirket olarak Sabancı Holding gözükmekle birlikte kurların finansallara kayda değer etkisi olmadığı hesaplanmıştır.

Enka (ENKAI) inşaat döviz fazla pozisyonu en yüksek şirketler arasında yer almakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması nedeniyle kurlardaki artışın 101mn TL olumsuz etkisi olabileceği hesaplanmıştır. (İçeriği belli olmayan para birimlerine bağlı olarak etki artabilir veya azalabilir)

Döviz pozisyon fazlası Soda Sanayi (SODA), Şişe Cam (SISE) ve GSD Holding (GSDHO) ise kur artışlarından olumlu etkilenecek şirketler arasında yer almaktadır.

Önemli Not: Haziran sonu döviz kapanış kurlarına bağlı olarak bu hesaplamalar değişecektir. Haziran sonundaki kurlara bağlı olarak çalışma güncellenip tekrar gönderilecektir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
Finkafe'de Paylaş