Dolarizasyon Davranışından Vaz Geçmeden Doları Düşüremeyiz

Utku Altunöz – 24.05.2018

Değerli takipçilerim. Son zamanlarda maalesef dolar ile yatıp dolar ile kalkar olduk. Haksız da sayılmayız. Dolardaki sert yükseliş dolar borcu olan tüm kesimleri derinden etkiledi. Dış ticaret ile uğraşanların işlerini oldukça olumsuz yönde etkiledi. Ülkemizin tahvil algısını yabancılar gözünde olumsuzlaştırdı. Ülkedeki kırılganlık düşüncesini arttırdı. Bu listeyi uzatabiliriz. Maksat bundan sonra ne yapmamız nasıl davranmamız konusuna odaklanmak şeklinde olmalıdır.

Değerli takipçiler;

Ben gelinen bu noktada en önemli sucu merkez bankasına bulanlardanım. Merkez bankalarının en temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Bizim merkez bankamızın internet sayfasına baktığınız dada bu cümleyi görebilirsiniz. TCMB, asli olan görevini unutmuş olmalı ki uzun zamandır TL üzerindeki olumsuz havayı sezerek gerekli önlemleri alamadı. Tak ki dün gece yapmış olduğu örtük 300 baz faiz artırımına kadar. Sonuç ne oldu derseniz koskoca bir sıfır.

Son zamanlarda bilhassa Japon yatırımcıların kendi ülkelerindeki sıfıra yakın faiz nedeni ile talepte bulundukları Türk tahvillerinden TL deki ciddi değer kaybı nedeniyle satış ile uzaklaştığını bir kenara koyacak olursak bu güne kadar yüzde 13 bandında bankaları fonlayan TCMB ile %15.30 lerdeki tahvil fiyatlarını kıyaslayacak olursak, TCMB nin yanlış nerede yanlış yaptığını basitçe anlayabiliriz.

Diğer bir konu ise en küçük bir dolar düşüşünü alım fırsat olarak gören yerleşikler. 23.5.2018 günü TCMB’nin yaptığı faiz artışı ile bir anda düşen dolar, bunu alım fırsatı görenler tarafından yeniden eski seviyelere getirildi.

Ben bu aşamada 7 Haziran’daki olağan toplantıda da bir miktar daha sıkılaştırma yapılması gerektiğine dikkat çekmek istiyorum. Çünkü TCMB geç likidite penceresinden verdiği faizleri 300 baz puan arttırarak %16,5’a yükseltti.Tahvil faizlerinin %17’nin üzerinde seyrettiği bir ortamda bu faiz artışı olumlu olmakla beraber beklentileri tam olarak karşılamayacaktır.

Prof. Dr. Ümit Özlale hocanın dediği gibi ülkenin komplo teorisyenlerini değil aklıselim ekonomistleri dinlemeye ihtiyacı var.

Doç. Dr. Utku Altunöz
E-mail: utkual@hotmail.com
https://twitter.com/utkualtunoz
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN