Dolarda tarihsel döngü

DXY

Akıllı dolar endeksi karmaşık sinyaller vermiş midir ? Bir kesime göre evet veya kolay cevap gelebilir.  Reagan döneminden (1981 – 1989) bugüne gelirsek istikrarlı şekilde değişmekte olanın basit bir döngüden ibaret olduğunu görürüz. Bir başka deyişle, doldur-boşalt mekanizması işleyişini korumaya kararlı olabilir. Kararlılık herhangi bir sistemin düzgün çalışması için önemli parametredir yani biraz termodinamik kurallarını finans piyasalarına uyarlamak keşif güzelliğinde olacaktır. Clinton dönemlerinde yükseliş eğilimi ve zirve görülürken, Oğul Bush dönemi düşüş döngüsünü tamamlamayı içermiştir. Esas soruya gelirsek: Obama dönemi olanlar neden geleceği şekillendirmeye devam etmektedir? Elbette bunu model gereği sormaktayız. Trump’ın seçilmesiyle son dalgalanmasını yaşayan endeks için güçlü eğilim devam etmektedir. Açıktırki salgın veya diğer yüksek etkin koddaki haberlerin etkisi durumu değiştirmeyecek görünmektedir. Geniş pencereden durum fotoğrafını çekip hızla bugüne gelelim. Bunu da son bir yıl üzerinden sağlayalım. Gelecekte 2020 değerlendirilirken mart-nisan geçişinin önemli yeri olacaktır. Daha doğrusu mart-nisan geçişine değinen ve yorumlayanları önemsemek gerekir.

Modelimize göre; dolar endeksi bu yıl mart ilk çeyreğinde sıradışıymış gibi kırılım gösterdiğinde geometrik bozunum getirdiyse de algoritma gereği ana eğilimi bozmamıştır. Buna ek olarak, pozitif katkı veren durum ayın son çeyreğinde görülmüştür. Ayın ilk kısmında görülen geometrik bozulmanın onarılması ve üstüne artı güç eklenmesi mümkün olmuştur. Gelecek aylarda tekrar değerlendirmeler yapınca, temel mantığımız gereği geriye dönerek bugünlerde görülen işaretleri önemseyeceğiz. Her geometri bozulması güçlü onarımla karşılanıyorsa önemli pozitif işaretler birikiyor demektir. Bu işaretler dolar endeksinin daha yüksek seviyelere taşınmasına sebep olacaktır. Daha önemli soru: bu yılın 3. ayı içinde görülen bu bozunum-onarım net güçlenme durumu (günlük bazda) henüz 3 ay dolmadan tekrarlar mı? Yanisi, haziran ayı gelmeden tekrar ay içi yeni önemli katkı gelir mi? Haberleri boş verin, süsleme dolgu malzemesi olarak yerine her zaman bulur ve uygun kanallar üzerinden yayılır ama algoritma yalan söylemez. Not edilmesi gereken koşullara bağlı yorum değil, algoritmayı harekete geçirecek sayısal veri sinyalidir. Burası önemlidir: nisan ayı martın güçlü geometrisini arkasına alarak ilerliyor ve yatay gelişen endeks değerlerinde patlamayı sağlayacak kapasiteyi saklamaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN