Dolarda Son Durum ve Borsa Yatırımcısına Mesajlar

Yaşar Erdinç – 24.05.2018

Önceki gece Dolar’da 4.80 Seviyesi Görülürken, MB’nın ve Sizlerin Sinir Uçları başlıklı bir yazı yazmıştım. Yazının sonlarına yaklaştığımda dolar bir anda 4.65 seviyelerinden 4.80 seviyelerine fırlamıştı. Makul açıklama şöyle; Amerikan piyasaları kapanıp, Asya cephesinde işlemler başladığında “TL çok düştü buradan döner diye 4.50’lerden pozisyon açan Asya’lılar stop-loss (zararı kes) yapmak zorunda kalmışlar ve dolar fırlamış. Sabahleyin de Avrupa açıldığında bu sefer Avrupalılar geceki sert yükselişi görünce  onlar da zarar kesmeye kalktığında dolar 4.90’lara dayanmış ve herkesin gözü Merkez Bankası’na çevrilmişti. Dün geceki yazımda bugün için MB’nın işinin zor olduğunu belirtmiştim. Aslında doları stabilize edecek (en azından kısa vadede artışı durduracak) ilaç faiz artırımıydı ve sonunda bu yapıldı. MB borç verme faiz oranını %13.50’den %16.50’ye yükseltti. Dolar 4.85 seviyelerinden sert bir şekilde 4.65’lere düştü sonra da 4.54 seviyesine kadar indi. Bu yazıyı yazdığım sırada 4.56’dan işlem görüyor.

Şu an çok önemli sorular şunlardır; “Bu faiz artışı yeterli mi?”, “Dolar yeniden yükselişe geçer mi?” Şu an için MB’nın bu adımının doları istikrara kavuşturmak açısından yeterli olacağını, ama dolarda yeni yukarı hareketler olacağını, fakat en azından önümüzdeki 1-2 hafta içinde 4.90 seviyesini artık geçemeyeceğini düşünüyorum. 4.47 ile 4.71 aralığında dalgalanması beklenebilir. Şimdilik dolar ile ilgili olarak söyleyeceklerim bunlardır. Dilerim önceki geceki yazımı okuyanlar dün sabah dolara saldırmamışlardır. Geçmiş, faiz artışlarının tümüne baktığımızda haftalık bazda, dolar %8′ prim yaptığında faiz artışları gelmişti ve bu sefer biraz gecikmeyle geldi. “Sinir uçları” olarak tanımladığım yere çok yaklaşmış olduğumuz için, önceki geceki yazımda doların peşinden gidecek olanları  uyarmak istemiştim. Nitekim MB’nın toplantı yapacağı haberi 15 kuruşluk düşüş yarattıktan sonra, 300 baz puanlık faiz artırım haberi dolar 4.55’lere çekti. Görülen en yüksek fiyat 4.92 olduğuna göre 38 kuruşluk düşüş gerçekleşti. Yüksek seviyelerden (4.80’in üzerinden) alanlar, eğer stop (zararı kes) seviyesi belirlememişlerse,  şimdi o seviyelere gelse de satsam diyorlar. Ama 1 haftalık süreç içinde yeni ve çok beklenmedik olumsuz bir gelişme olmazsa, sayın Cumhurbaşkanı faiz artırımını hedef alan bir açıklama yapmazsa, hazır FED tutanakları da “faiz artırmakta acele etmeyeceğiz” mesajı vermişken o seviyeleri kısa vadede görme olasılığımız zayıf.

***

Borsa Yatırımcısı Ne Yapmalı?

Dolar rekorlar kırarken, dikkat çeken en önemli unsur, borsanın en azından endeks bazında buna çok fazla reaksiyon vermemesi ve 100 bin seviyesinin altına düşmemesiydi.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN