Dolar Yorumları / Ziraat FX – (29.06.2022)

USD/TRY: Dün ABD’de haziran ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi, artan enflasyonist baskıların etkisiyle 103,2’ten 98,7’ye gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş sergiledi ve böylece Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Veri sonrasında risk iştahında bozulma gözlenirken, Dolar endeksi (DXY) %0,5 oranında yükseliş kaydetti. Çoğu Gelişmekte Olan Ülke para birimi de baskı altında kaldı. Bu sabah da Dolar’da primli seyir sürerken, dün DXY’deki harekete paralel yükselen Dolar/TL yatay.

Gerek BDDK’nın finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik attığı adım gerekse de jeopolitik taraftaki haber akışı (Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna yönelik engelleri kaldırdığına dair gelişme) kurda yükselişlerin sınırlı kalmasına neden olabilir. Bugün de TSİ 18.45’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın NATO Zirvesi’nde görüşmesi yakından izlenecek. Bununla birlikte, ABD on yıllık tahvil faizi ve Brent petroldeki geri çekilme de Dolar’daki yükselişin yarattığı etkiyi hafif de olsa sınırlayabilir. Teknik seviyelere bakıldığında kurda 16,84 direnç, 16,50 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!