Dolar Yorumları / Ziraat FX – (21.11.2023)

USD/TRY: Geçen hafta ABD’de açıklanan ve beklentilerin altında kalan enflasyon verisiyle artan risk iştahı haftanın ilk işlem gününde de devam etti. ABD’de tahvil ihalelerinin sorunsuz geçmesi faizlerin tepe yaptığına yönelik görüşü güçlendirdi. Bu sabah %4,40’ın altını gören ABD on yıllık tahvil faizinde dün hafif de olsa düşüş görülürken, Dolar endeksi (DXY) %0,5 oranında geriledi. Bu sabah da Dolar’daki zayıflık devam ediyor. Veri tarafında, bugün ABD’de 2. el konut satıları ile Fed 1 Kasım’da düzenlediği faiz kararı toplantısının tutanakları açıklanacak. Avrupa’da, BOE Başkanı Bailey’nin parlamento sunumu ile ECB Başkanı Lagarde ve Almanya Maliye Bakanı Lindner’ın konuşmaları takip edilecek.

Bugün ayrıca seans kapanışından sonra çip üreticisi Nvidia 3. çeyrek finansal sonuçları risk iştahı üzerinde paritelerde kısmi oynaklık yaratabilir. Bu arada Orta Doğu’da ateşkes anlaşmasına yönelik ihtimaller gündeme gelirken, Brent petrolde son birkaç gündür sert hareketler gözleniyor. Brent petrol bu sabah ise 82 USD’nin hafif altında seyrediyor. Yurtiçi tarafa bakıldığında perşembe günkü TCMB toplantısı beklenirken; fiyatlamalar tarafında, makro finansal istikrarı güçlendirecek sadeleşme süreci kapsamında atılan adımların meyveleri alınıyor. (Kur Korumalı Mevduat’ta düşüş, cari dengede iyileşme vs.) Bu kapsamda da ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) uzun bir aradan sonra 350 baz puanın altına geriledi. 5 yıllık CDS bu sabah itibarıyla da 342 baz puanda. Bu gelişmeye Borsa İstanbul pozitif tepki verirken, gösterge tahvil %40’ın hafif üzerinde sakin bir görüntü sergiliyor.

Kur tarafında ise net bir değişiklik yok. Dolar/TL’de kısmi yukarı yönlü hareketlilik devam ediyor. Haftanın ilk işlem gününde 28,77 seviyesinden tamamlayan kurda bu sabah söz konusu seviyenin hafif üzerinde hareketler gözleniyor. Günün geri kalanında da bu görüntü devam edebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!