Dolar Yorumları / Yapı Kredi – (24.10.2022)

Piyasalar FED yetkililerinin açıklamalarından yön bulmaya devam ediyor. Hafta boyunca politika faizinin daha da artacağı beklentisi ile baskılanan piyasalar Cuma günü faiz artışlarının bir süre sonra yavaşlayabileceği beklentisini öne çıkardı. Dolar Endeksi hafta içinde 114 seviyesine yaklaşmıştı. Haftayı 112’nin biraz altında yaptı. Bu sabah ise 112,2 civarında işlem görüyor.

FED yetkilileri enflasyon tehdidi sürdüğü için faiz artışının süreceği söylüyorlar. Artışların ise gereğinden fazla olmasına dikkat edeceklerini veya bundan çekindiklerini ifade ediyorlar. Esasında bir süre sonra faiz artışlarının bir süre sonra yavaşlayacağı, duracağı mesajı da veriliyor. Piyasalar buraya odaklandı Cuma günü. Lokal tarafta politika faizinin tek haneye inmesi Aralık ayına kalmadan gerçekleşecek gibi gözüküyor. Son PPK toplantısında bu yönde sinyal verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek haneli faiz vurgusu da devam ediyor.

Usd TL zirve seviyelerinde seyretmeye devam ediyor. Bu sabah ise 18,59 civarında işlem görüyor. Aşağıda 18,54 ve 18,51; yukarıda 18,63 ve 18,67 gün içi öne çıkan teknik seviyeler.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten