EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (24.10.2022)

Dolar Endeksi geçtiğimiz hafta 114 seviyesine yaklaştı, haftanın kapanışını ise 112 seviyesinin biraz altında yaptı. Piyasalar hafta boyunca daha sıkı para politikasına odaklandı. Haftanın son günü ise hava yumuşadı. FED’in faiz artışlarını bir noktada durduracağı beklentisi öne çıktı. Globalde risk iştahı artarken Usd talebi azaldı. Yeni hafta da bu yaklaşım ile başlayabilir. Ancak iyimser fiyatlama kırılgan olabilir. Henüz zemin sağlam değil. Zira enflasyonun yüksek olduğu günlerden geçiyoruz.

FED yetkilileri faiz artışlarının süreceği mesajını veriyorlar. Bir yandan da faiz artışlarının gereğinden fazla olmasından çekindiklerini belirtiyorlar. Dolayısı ile faiz artışlarının bir süre sonra duracağı mesajını da veriyorlar aynı zamanda (Piyasa buraya odaklandı Cuma günü). Faiz artışlarında yavaşlama, duraklama beklentisi Usd talebinin daha da artmasına mani olabilir. Hatta talepte azalma görülebilir. Dolar Endeksi için gevşeme anlamına, diğer para birimleri için güçlenme anlamına gelebilir.

Bu hafta ECB faiz kararını açıklayacak. Bankanın 75 bp faiz artışı kararı alması bekleniyor. Sözlü yönlendirme de önemli olacak. Bilançonun küçültülmesine başlanması konusunda zamanlama olarak farklı görüşlerin olduğunu not edelim. Dolar Endeksi 112’nin biraz üzerinde haftaya başlıyor.

Bu sabah 0,983 seviyesindeki paritede 0,98 ve 0,977 seviyeleri gün içi destek; 0,985 ve 0,987 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün sınırlı negatif seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten