Dolar Yorumları / Yapı Kredi – (10.07.2024)

Usd/TL

Powell dün Senato’daki sunumunda faiz indirimine ne zaman başlayacakları konusunda belirsizliğin önüne geçmedi. Piyasalar sıkılaşma sürecinin ne zaman sona ereceği ile ilgili ipuçlarını yakalayamadı. Powell temkinli-iyimser bir tonda açıklamalarda bulundu. Faiz indirim sürecinin zamanlamasının oldukça önemli olduğuna vurgu yaparak, cesaret verici veriler gelmeye devam etmesi halinde adım atacaklarını belirtti.
Powell açıklamaları sonrasında yarın gözler ABD TÜFE, Cuma ABD ÜFE verilerinde olacak. Dolar Endeksi bir süredir ifade ettiğimiz sıkışmayı aşağı yönde geriye bırakma sinyali veriyor. Dolar endeksi (DXY) bant aralığı 104,5-106 olarak takip ediyoruz. Kırılım yönünde hareket hızlanabilir. Perşembe ve Cuma günü gelecek makro veriler ve sonuçları bant aralığının değişmesine neden olabilir.

İç tarafta, bugün Türkiye’de mayıs ayı işsizlik oranı ve sanayi üretimi verileri açıklanacak. En son açıklanan, nisan ayı işsizlik oranı yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Sanayi üretimi ise nisan ayında aylık bazda yüzde 4,9 ve yıllık bazda yüzde 0,7 daralma kaydetti. Sıkılaşmanın etkilerinin, Türkiye ekonomisi üzerinde oluşmaya başlayan etkilerinin görülmesi açısından önemli bir veri olduğunu düşünüyoruz.

Kurlarda sınırlı yükselişler olsa da enflasyon göz önüne alındığında TL güç kazanmaya devam ediyor. Kurda ılımlı yukarı eğilim devam ediyor. Bu sabah 32,91 civarında işlem görüyor. Aşağıda 32,50 ve 32,00; yukarıda 33,00 ve 33,50 öne çıkan teknik seviyeler.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!