Dolar Türk Lirası, ISFIN Geometrisi

USDTRY: Doları koruyan model mi, sistem mi?

Dolar endeksindeki hareketlere bakınca tüm zamanların em önemli kaosuna karşı liman özelliği hissettiriyor. Halen de denebilir, “bu başka” da denilebilir. Başkan ve yardımcıları açıklamaları sonucu şekil alan hareketler (hareketlere göre demeçler de olabilir) . Türk Lirası karşısında haziran başı yazımıza göre de hareketlenme başlamış durumdadır. Her durumu siyasi döngü veya habersel döngü ile açıklamaktan kesin olarak kaçtığımız için matematiksel olanı ortaya döküyoruz sadece: fotoğrafı matematik ve geometri modelimize göre ortaya döküyoruz. Bir açıklama gerekirse de temel aldığımız gerçek de böylece ayrışmış olmaktadır. Zaten dış dünyayla tartışmalarımız ve iyiye götüren onarımcı tavrımız da bu gerçeklerle ilişkilidir. Hatta nedensellik bağı da vardır. Dolar Lira döngüsüne son 1 yıl üzerinden bakarsak yine başka yerde bulamayacaklarınız var: bahar 2020 yükselişini sağlayan temel gerekçe yaz 2019 dönemiyle yakından ilgilidir. Modelsiz görmenin zor olacağı durumdur: o dönem yaşanan açısal birikimi 2020 başında değerlendirmiş olmak bir açılımın eşiğinde olduğumuzu vurgulayacaktı. Bir başka deyişle, yarınların hamlelerini besleyecek olan geometrik düzen de bugünlerde kuruluyor olmalıdır. Yeni algoritma ihtiyaçları canlanıyor olabilir mi?

ISFIN : Geometri algoritması

İfadelerimizi matematik-geometri ekseninde kullanmaktayız. Günlük hayat kullanımında yer bulması için biraz düşünce üretimine yer bulması gereklidir. İlginç formasyonlar içinde olabilir mi ? Nisan 2018, Mart 2019 civarındaki hareketlerin geleceğe mesajı ne olabilir? Üzerine yıl geçmeden ocak 2020de gelen hamle ne anlam taşıyabilir? Bir başka deyişle, geometrik olarak olumlu görünen şekiller hissenin geleceğini olumlu etkileyebilir mi? Olumlu geometrilerin, olumsuzlardan fazla olması avantajdır. Bu oluşurken uzun vadeli ortalamaların yükselişten sonrasına geçiş yapması yani yataya dönüyor olması da olumludur. Yaz 2019 dönemine dek süren kırılım geleceğin yataya dönecek piyasasının işareti miydi? Belirsiz dönemlere hazırlık mı içermektedir? Evet kilit sinyal modele göre burada gizliydi. Bu sert kırılmaya karşılık, yani bozulan geometriye rağmen algoritmik modele göre ana eğilim bozulmuş değildir. Elbette açıktır: 48 haftalık ve 6 haftalık ortalamaların oluşturduğu formasyonlar 1-2 yıllık dönem için belirleyicidir. Son 1 yıla bakarak heyecanı matematik geometri dünyasına sıkıştıralım: model hesabına giren ve çıkan değerleri farkında olalım ve soralım, sorgulayalım. Son 1 yılda aynı dipten dönerken gösterdiği kırılımların anlamı nedir? Fraktal geometri de çalışabilirsiniz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN