Dolar/TL ve Gram Altın Nasıl Hareket Eder?

USDTRY: Anlamlı yükselişler ve düşüşler

Büyük pencereden bakınca 2008 emlak krizinin tetikleyici olduğu konusunda görüşler ağır basıyor olabilir. O dönemin davranışını bir şablon olarak modelde baz alırsak sonrasında söyleneceklerin anlamı yine aynı gerçeğe çıkacak olsa da yaklaşım farkı olacaktır. Dönem ortalamalarının altında kalan 2008 için bir “değerli TL” durumu söz konusu olabilirdi. Benzer şekilde, 2010 sonbaharı da aynı kodlamayla geçmiş olabilir mi? Stratejik soruları bir kenara dizerken 2012-2014 vadi oluşumunu da önemsiyoruz. Vadiden beslenen köklerin gelecekte can vermesi mümkün değil midir? Her gösterişli yükselişte geometriden beslenen algoritmaların tetiklenmesi geleceğin satın alındığına işaret etmektedir.  Kabaca hesapla: 2 zirve arası mesafenin zaman karşılığı sonraki döngüler için fikir vermektedir. Her varlık sınıfında olduğu gibi aşırılıklar dengelenecek halde tepkiye sebep olmaktadır. Bir başka deyişle, bahar dönemi taşkınlığına düzeltme algoritmik model gereği kendini gösterebilir. Geometrik hesap gereği bahar-yaz 2021 dönemine dek dalgalanma azalmayabilir. Akıllıca olanı sormak gerekirse: geçmişin hızlı yükselişlerine karşılık düşüş ağırlıklı geçen mayıs ayı neyin riski veya ortamı için hazırlanmaktadır? Mart ayının ilk yarısındaki yükseliş ciddi seviyede risk gibi algılanabiliyorsa, düşüşü de benzer şekilde normal sınırlarda karşılamak gereklidir.

GAUTRY: Gram altın ana döngüsünü içinde hareket ediyor

Ana ortalamadan uzaklaştıkça zorlanan hareketleri izlemeye devam ediyoruz. Bir sonraki yükselişin gerçekleşmesini belirleyecek olan yine göstergeler olacaktır. Hızlı yükselişin görüldüğü 2008-2012 arası hamlede gösterge değerleri yüksek değer almıştı. 2016-2020 hareketi de güçlü gelişti ve buna karşılık üretilen gösterge değerlerine bakarsak 8 yıl öncesine 4-5 misli daha değerli konumdadır. Bu durum gelecekteki yükseliş potansiyeli hakkında belirli fikirler vermektedir. Piyasa hareketlerindeki geometri sonucu oluşan gösterge değerleri için düzgün gelişimin olması gelecekte daha az dalgalı piyasaya ulaşabileceğimizi göstermektedir. Bir başka deyişle: düzeltmelerin geçmişe göre daha az zaman alması beklenebilir. Son 10 yılı değerlendirirsek: önümüzdeki yılların istikrarından bahsedebiliriz. Son 4 yılı değerlendirdiğimizde: benzer güçlü tempo devam etmektedir.  Ardarda gelen günlerde hızlı yükselişler göstermiş olması geleceğin pozitif primlerinden çalmış olsa da ana eğilim içinde kaldığını belirtebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN