DOLAR/TL: Tarihsel primleri sindirirken 2021 geldi

Aralık 2019dan bu yana, 1 yıllık dönemde gelen dengeye baktığımızda modelin doğasını çalışırken görüyoruz: aşırı sapmalar düzeltme getirmektedir. İçinde taşıdığı değer olarak da görülebilirler. Bu dönem(zaman çerçevesi)  eksenine göre: mayıs-ağustos dönemi eksen altında kalarak tepki döneminin habercisi olmuştur. Benzer şekilde: kasım günlerinde başlayan düşüş de aynı etkiyi başlatmış durumdadır. Ne kadar sürebileceği konusunda fikir sahibi olmak istersek gösterge geometrisine bakmamız yeterlidir. Ekseni oluşturan dönemi 2 parçaya bölüp ortadan sola ve sağa bakabilirsek: negatif geometri değerlerinin sol tarafa kaymaya devam etmesi halinde eksene doğru tepki yükselişi gelmesini bekleyebiliriz. Bu tepkiyi güçlendirmesi için de parçanın sağında kalan geometri göstergelerinin de pozitif olması beklenmelidir. Bu sonuç ta bizi aralık ayı için tekrar düşüş olma ihtimaline itmektedir. Sağ taraf değerlerinin pozitife dönmesi için de aralık günleri fiyat hareketlerinin yataya yakın band içinde arada 7.25 altına sarkarak ilerleme gösteriyor olması gerekmektedir. Algoritma kurala göre sağı sol üzerinden, solu sağ üzerinden bu şekilde doğrulayabiliriz.

– Haftalık bazda gelişmelere bakarsak mantık aynıdır: denge çizgisinden sapma, model gereği düzeltme gerektirir. Çerçevenin tamamı üzerinden hesap yaparsak: çıkış değerlerinin, giriş değerleri altında kalması halinde ana eğilim bozulmayacaktır. Ana eğilim bozulmazken, şiddetlenmesi beklenebilir mi? Bunun için düşüşlerin tempo kaybederek devam etmesi beklenmelidir. Aksi durumda bozulma devam edecektir. Elbette bunu haftalık bazda bakışla belirtmekteyiz.

– Aylık perspektif içinde 2011 öncesi 10 yılı ve sonrası 10 yılı görmek uygun olabilir. Basitçe tüm dönem grafiğini ortadan ikiye bölersek, sol kısmın primsiz dağılımını sağ tarafla kıyaslarsak  görülen belirgin fark gelecekle ilgili önemli fikirler vermektedir. Modelimize göre prim dağılımı yumuşamadıkça yeni yükselişlerin cazibesi görülmeyebilir. Yani olmayabilir, yani haberlerde ses getirecek “gösteri” tadında olmayacaktır. Bir başka deyişe: prim dağılımında sol tarafın ağır basması hali gösteriyi canlandıracaktır. Sol tarafın ağır basması içinde değerli faktör olan zamanın akışını “anlam katarak” izlemek gereklidir. Bu da bizi aylar ötesinin heyecanını beklemeye itecektir.

– Ocak ayının yumuşayan eğilimle karşılanması beklenebilir. Hesap giriş-çıkış modeli üzerinden belirtmeye devam ediyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN