Dolar TL döngüsü

ABD Doları -Türk Lirası: Mart ayı döngüsü?

Dolar – Lira döngüsünde Mart ayında önemli işaretlere dikkat çekmiştik. Bir yanardağın sönmekte olan lavlarındaki közler olarak görebilirdik.. Şimdi o noktaya göre neredeyiz? Herhangi haber kaynağından bağımsız, sayısal verilerle prim dağılımının ne yönde şekillenebileceğini düşünebiliriz? Temel olarak önceki yazılara tutarlı kaldığımız içindir, benzer kavramların üzerine örgü atmaya devam edeceğiz. Açıktır ki her dönemin örgüsü farklı olacaktır.

İstikrarın veya durumu korumanın geleceğe yönelik izlerini keşfetmek bir bakıma yönlü dalganın şeklini çizmeye benzer. Bu hareketi gördüğümüz her zaman ölçeğinde değerlendirmeyi detaylandırmak gereklidir.

Tarihsel bilanço: dalgalanma anlamında en istikrarlı ikinci yarı (aylık zaman ölçeği)

Basitçe zaman dilimlemesi yaparsak: 2010 öncesi ve sonrası şeklinde, eldeki veri setine göre ikiye bölebiliriz. O durumda aylık bazda görülen tablo nettir: 2010 sonrası dalgaların boyutu, öncesine göre 10 sapma büyüklüğe yaklaşmıştır. Yatay bant imiş gibi görülen 2010 öncesi aylara zaman ilerledikçe, 2011 ayları da eklenmeye başlayacaktır.

Peki, 2011 ayları ne kadar dalgalıdır? Bakınca görülen tabloda, taşıdıkları dalgalanmanın 2010 ve öncesine benzer olduğudur. Bu da bizi aynı sonuca götürür: zaman ilerledikçe tüm tablonun ilk yarısında dalgalanma artmamış olacağı için, bugüne dek görülen davranış istikrarı korunmuş olacaktır.

5 yıl bilançosu: tablonun solu ve sağı sonuca götürüyor (haftalık zaman ölçeği)

Bu zaman ölçeğinin ilk yarısı olan 2019 öncesi aylarda dalgalanmanın, sonrasına göre daha az olması sonucu korumaya yetmektedir (haftalık görünüm). Haftalar ilerledikçe (mesela 6 ay sonraki analizden bakınca) 2019 haftalarının da incelenen zaman ölçeğinde tablonun sol yarısına kayacağını düşünürsek özel olarak bu yıla bakmak gereklidir.

Gerçekten 2019 haftalarına bakarsak: 2018 haftalarına göre daha az dalgalanma içerdiğini görmekteyiz. Bu duruma göre de modeli ilerletirsek: ilerleyen haftalar istikrarlı ilk yarı getirmeye devam edeceği için, 2021 dalgalanma istikrarı korunmaya devam edecektir diyebiliyoruz.

2021 bilançosu:  dalgalanmada istikrar yayılıyor (günlük zaman ölçeği)

Yukarıda belirtilen geniş ölçekli zaman tablolarında hareketlerin birbirlerini doğrular olması ve bu vakada olmadığı gibi çelişki göstermemiş olması sonucu mevcut durumun korunmasını bekleyebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!