Dolar satanlarda Euro’ya geçiş davranışının farkında mısınız?

Utku Altunöz – 12.12.2016

Saygıdeğer Para&Borsa takipçilerim. Oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. Öncelikle iki gün önceki hain ve kalleş terör saldırısında yitirdiğimiz canlarımıza, şehitlerimize Allah’tan rahmet kederli ailelerine ve tüm ulusumuza baş sağlığı diliyorum.

Bu durumda ekonomi yazmak bana o kadar zor geliyor ki ama terörün amacının da tam bu olduğunu düşündüğümde teröre inat kaldığımız yerden yaşamamız ve şehitlerimizin aziz hatıralarını devamlı canlı tutmamız gerektiğini düşünüyorum.  Sn Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile başlayan ve birçok kurum ve toplum kuruluşunun da destek verdiği dolardan Türk Lirası’na dönüş hareketi oldukça geniş bir yankı buldu. Birkaç yazımda bunun mantıklı bir yöntem olduğunu, daha önce altın için de benzer bir yola gidilerek başarı sağlandığını belirtmiştim. Ayrıca dolarizasyon denen durumun da önüne geçileceğini açıklamıştım. Bununla birlikte son yazılarımda bu politikanın tek başına yeterli olmadığına dikkat çekerek OHAL, AB ilişkileri, Trump, OPEC ve Dünya ekonomik konjonktürünün de dolar fiyatında etkili olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Birkaç gün önce dolardaki sert düşüşle birlikte birkaç kesim tarafından öngörülerimin tutmadığı konusunda sert bir dille eleştirildim. Bu dönemde bile ben söylediklerimle aynı yerde olduğumu söyledim. Şu an yazıyı kaleme aldığımda dolar maalesef 3.52 TL den işlem görmekte. Bunun en önemli nedenlerinden biri dolar satışı ile birlikte önemli bir seviyede düşüş kaydeden doları bir çok kesim alım fırsatı görerek dolar talebini arttırmalarıdır.  Böylece kısa sürede artan dolar arzı , kâr amacı güden ve dolar alış davranışı gösteren kişilerce eski seviyelerine gelmektedir. Bununla birlikte bu hafta görüştüğüm kapalı çarşıdan bazı yetkililer dolardan çıkış yapanların Euro alımı yaptıklarını ve bu alımların ciddi boyutlarda olduğunu belirttiler. Aslına bakılırsa eurodaki yukarı yönlü hareket bu tezi doğrular nitelikte. Döviz fiyatlarında bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) alacakları faiz kararlarının da oldukça etkili olacağı unutulmamalıdır. Kur şu dakikalarda 3.54 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL ise 3.74’ten işlemde. Bu haftanın en önemli gündem maddesi Çarşamba günü sonuçlanacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı olacak. Fed’in bu yılın ilk faiz artırım kararını alması ve 25 baz puanlık artırım yapması bekleniyor. Gelecek yıl üç kez faiz artırması beklenen Fed’in vereceği sinyaller takip edilecek.

DEĞERLİ TAKİPÇİLERİMİ ŞU HUSUSTA ÖZELLİKLE UYARMAK İSTİYORUM. FED ÇARŞAMBA GÜNÜ FAİZ ARTIRMA KARARI ALMAZSA KÜRESEL PİYASALARDA DOLARDA HIZLI BİR DÜŞÜŞ OLMASI ÇOK BÜYÜK İHTİMAL. AKSİ TAKTİRDE BEN HALA YAPTIĞIM PRJEKSİYONDAKİ VERİ OLAN 3-58-3.60 IN YIL İÇİNDE , 4.10 UN DA 2017 DE GÖRÜLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. UMARIM HAKSIZ ÇIKARIM VE BİR AN ÖNCE GÜÇLÜ TÜRK LİRASI GÜNLERİNE GERİ DÖNERİZ.

Yazımı gideceğimiz başka bir TÜRKİYE olmadığını hatırlatarak sonlandırıyorum.

Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz