Dolar nereye kadar yükselir? Yıl sonu hangi rakamları görmemiz olası?

Utku Altunöz – 01.08.2018

Değerli Para/ Borsa takipçileri. Dolar/TL de artık 5 seviyelerini konuştuğumuz günlerden geçiyoruz. 2018 yılının ilk günlerinde dolardaki bu fiyatları konuşabileceğimiz hayalden öte değilken ekonomi yönetiminde yapılan hatalar ve yazımın ilerisinde bahsedeceğim birçok nedenin de etkisiyle yıl sonu dolar ne olur sorununu daha sık konuşmaya başladık. Birçok yazımda da belirttiğim gibi seviyenin buralara kadar gelmesinde en büyük pay sahibi, şüphesiz ki TCMB dır.  Gerek psikolojik sınırların aşılması konusunda yavaş davranması, gerekse son aldığı faiz değişikliğine gitmeme kararı ve en son açıkladığı enflasyon raporu ile ekonomiye olan güven oldukça sarsılmış durumda. Türkiye ekonomisinin önünde 3 önemli sınav bulunuyor. Güven Sak hocanın ifadesi ile 3 ayrı felaket. Bunlar Özel sektör borçları, ABD yaptırımları ve konut fiyatlarındaki çöküş.

Son zamanlarda özel sektörde yükselen en önemli ses borçların yapılandırılması olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel sektörün dış borcu 245 milyarı aştığı ve  Bir yılda anapara ödemesi 70 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde kurdaki artışın özel sektörde yaptığı tahribat çok daha iyi anlaşılabilmektedir.

Kronik enflasyon nedeniyle Türk halkı onlarca yıldır tasarruflarını konut satın alarak yapıyor. Bu alışkanlıklarından onları vazgeçirmek zor. Konut fiyatlarındaki herhangi bir çöküş, hepimiz için negatif bir zenginlik şoku anlamına gelecek. Yine papaz krizi ve ABD yönetiminin Türkiye için uygulayacağı yaptırımların piyasalarda oluşturduğu baskı da ekonominin önündeki en önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu gelişmeler yaşanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bu yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,4’ten 13,4’e yükseltti. Merkez’in raporu açıklamasından sonra 4,89 seviyelerinden güne başlayan dolar 4,91 seviyelerine kadar çıktı.

Bu sıra en çok sorulan soru doların 5 TL üzerine çıkıp çıkmayacağı şeklindedir. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki aşağıdaki sıralayacağım maddeler devam etmesi durumunda kısa bir süre içinde dolarda 5 seviyesinden bahsedeceğiz.

  • Amerikan ekonomisinde meydana gelen olumlu gelişmeler.
  • FED tarafından açıklanacak/uygulanacak politikalar.
  • Avrupa ekonomisinde meydana gelebilecek olumsuz gelişmeler.
  • Global piyasada meydana gelebilecek ani gelişmeler.
  • Global piyasalarda meydana gelebilecek siyasi ve politik gelişmeler.

Bu maddelerin her biri şu an mevcut. Kısa vadede

Destek 4,80-4,85-4,90

Direnç 4,98

Direncin geçilmesi durumunda 5 TL seviyesini konuşmamız yakındır…

Doç. Dr. Utku Altunöz
E-mail: utkual@hotmail.com
https://twitter.com/utkualtunoz
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN