Dolar endeksine güven?

Dolar endeksi – Etkileri yıllarca sürecek mi?

Rezerv para olan doların gücüne model tabanlı inancımız devam ediyor. İflah olacak gibi de değil çünkü gelen yeni verilerle göre model kendini daha istikrarlı sonuçlarla ifade etmektedir. Bir yılı geçen hızlı gevşeme en temel beklenti sebebi olmaktadır. Dayanak veya başlangıç noktası olarak aldığınız tarihe göre gelecek farklı hikâye üretiyor gibi görünse de tek gerçek vardır ve tüm yorumlar zamanla oraya yakınsamaktadır.

Bu yakınsamayı sağlayacak haber döngüleri ve medya tasarımları da elbette olacaktır. Zamanla, sanat halini alacak şekilde gelişecektir. Buradaki zamansal örgü de kendi içinde yeni modelleri çağıracaktır.

Tarihsel hareketler: 2020den bugüne döngüye hazırlık yaşandı (aylık zaman ölçeği)

Modelimize göre aylardır tecrübe edilen gerçek budur: bir bakışta görülmesi gereken temel özet budur. Sebebi de 2020den bugüne yaşananların tarihsel veri kümesi içinde “anlamlı” yer kazanmış olmasıdır. Mayıs 2021 içinde yukarı yönlü hareketin  “yılların zirvesi ABD enflasyonu” ile yükseldiğini görmek tesadüf müdür? Anlamlı döngüler, anlam kazanan veri yığılmasıyla gelir. Bu yığılmaya anlam katanlar ise modellerdir.

Aylık ölçekte bakınca: 2007 emlak kriziyle gelen ağır şiddetli zayıflama sonucu 2000 öncesi diplerin altına inmiş olsa da, o dönemin endeksini bir “toparlanma dönemi” içinden geçiş olarak görmeliydik. Aksi durumda 2014 içinde başlayan hızlı yükselişi açıklamakta oldukça zorlanırız.

Dolar endeksinin, sepet yapısına bakarsak, esas olarak avro için risk oluşturduğunu görecek olursak: önümüzde 10-20 yılın ağır mağlubiyetini tadacak cepheyi de tahmin etmek zor olmayacaktır.

Şimdiden geriye bakınca büyük hareketi belirleyecek hamlenin 1993-2001 Bill Clinton başkanlığı dönemi (Demokrat) içinde oluştuğunu model gereği düşünmekteyiz. Sonraki başkan cumhuriyetçi George W: Bush dönemi (2001-2009) ise bir sonraki güçlü döngüye hazırlık ile geçmiştir. Bu geçişi sağlayacak sancıları emlak kriziyle, 11 Eylül kriziyle yaşadığımızı hatırlıyoruz.

Son durumda tekrar demokrat dönemindeyiz. Bir başka deyişle Donald Trump (cumhuriyetçi, 2017-2021) dönemi hazırlık yapıldı ve Joe Biden (demokrat) ile tekrar zirvelere gider miyiz?

Haber, politik gelişme peşinde koşmadan, sayısal verilere bakarak model üzerinden incelemeye devam edeceğiz.

Daha kısa vadeli zaman ölçekleri de yaklaşım dahilinde, tutarlıdır.