Dolar endeksi yükselir mi?

Dolar endeksindeki hareketlerin ana belirleyicisi de geçmiştir: geleceği geçmiş belirler, geçmişi de sayısal hareketler oluşturur. Bir başka deyişle, geleceğe hakim olmak istiyorsanız geçmişin rakamlarını tam olarak kontrol edebilecek bakışınız olmalı. Buna da sayısal model diyoruz. Sayılarla bakan yaklaşım, asimetrik bilgi dünyasında belirsizliklere karşı korur.

Değişimi belirleyen nedir?

Basit ifadeyle: piyasa geometrisidir. Geometriden bahsetmeyip, sayısal değerlerle desteklemeyip sırf bayatlamış haberler üzerinden açıklama, yorum içindekilerin bozucu etkisi yüksektir. Konu doların diğer para birimlerine karşı değeri olunca da değişmez. Geometri belirler.

Geometri buyuruyor: dolar güçlenecektir

Evet, habere gerek yoktur. Piyasa gerçekleri doların güçlü kalması için geometrinin oluşmasını sağlamıştır. Oluşumun sonucu olarak yıllar öncesinin görüntüsü bugüne katkı vermeye devam etmektedir.

Tarihsel olarak: 1980lereden günümüze kadar gelişim, dolar endeksi için halen ucuz görüntü çiziyor. 200lerin başında 120 değerini gören endeks, 115-120 bandında uzun süre kalarak göstergelerin önemli bir aşama kaydetmesini sağladı. Bu da geometriyi olumlu yönde etkilemiştir. Bir alternatif bakışla: birkaç ay dahi daha kısa sürecek genişleme dönemi, performans artışı göstergelerin yeterince güçlenmemesini sağlayacaktır. Güçte zedelenme olarak da görülebilir.

Yataya dönen her piyasa enerji biriktirmeye başlar: geometrik anlamda zaman etkisi güç kazandırır. Sebebi de basittir: bir çizginin zaman etkisiyle uzuyor olması güçlendiğine delalettir.

Emlak krizi endekse yaramıştır

Evet yaramıştır: kriz sonrası yataya dönem piyasa, çok da önemsediğimiz düz çizgi hattını oluşturmuştur. Çizgi geometrisi, yani değişim göstermeme çabası sonucudur ki güçlenme durumu ve yansıması oluşmaktadır. Minimum değişim maksimum kazancın yolunu açar ve faydalanmak serbesttir. Gören için durum budur.

Şunu da görelim: 2000 öncesi yatay seyir (aylık bazda, düzleşen çizgisel hareket) performans patlaması getirmişti. Son 5 yılda da benzer oluşuma gidiyoruz, giderek uzuyor olması, zaman kazanması ve güçlenmesini sağlamaktadır. Bir başka deyişle:  geçen zaman dolar endeksi lehinedir.

Küçülme, kriz korumalı çözüm kararları için keşfedici yaklaşımla kullanışlı ve etkin metot eğitimi: https://www.paraborsa.net/iletisim/

Sürdürülebilir ölçekli kalmayı düşünen firmalar için nakitle büyüme odaklı ticari yatırım ve pazar keşfi için vaka çalışması: http://www.ekonomist.com.tr/kapak-konusu/ihracati-artirma-yollari.html

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN