Dolar Endeksi, Dolar TL, ASELS: Uzay ve Savunma

Erken seçimin 14 Mayıs olacağına dair bir kesinleşme haberinin ardından borsa sanılanın aksine olumlu tepki verdi. Uzay ve Savunma Endüstrisi en çok yükselen endüstri oldu.

Sonrasında kongre ve turizm şirketleri ile tekstil şirketleri yükseldi. SASA ve HEKTS halen en yüksek seviyelerinden uzak olduğundan bazı yorumcular halen volatilitenin artabileceğini belirtmektedir.

TSLA grafiği, yüzde -2 ile USD 128 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi güçsüz yakalandı ve 102.4 seviyesine geriledi. ABD’li gaz ve petrol şirketleri savaşlar nedeniyle hiç olmadığı kadar kar açıklamasına rağmen vergilerinde herhangi bir değişiklik olmuyor. ABD dolarından çok ABD enerji şirketleri bu itilaflardan daha çok kazanmaktadır.

Lucem osilatörü ve regresyon kanalı 99 ve 107 arasında bir yeni kırılım olabileceğini belirtmektedir.

Grafik TradingView’den

USDTRY 18.78 TL fiyatından 0.45 yükselerek ilerlemektedir. Güçlü yukarı yönde saldırılar sonucu her hafta yeni bir ondalık kırılması sonucu momentum artsa da büyüme odaklı şirketlerin karı artırması ve ihracat ile cari açığın kapatılması mümkün olursa TL Japon Yeni gibi güçlü olabilir.

Grafik TradingView’den

Aselsan hisse grafik 63.05 TL fiyatında yüzde 7 kazançla ilerlemektedir. Süpertrend tekrar al sinyalleri ve momentum hareketiyle göreceli bir yukarı yönde harekete dair izlenim verse de piyasaların haftalık tepkisi yeterince güçlü yukarı yönde olmadığından beklemekte fayda görülmektedir.

Sonuç itibariyle, globalde genel görünüm çok iyi değil ve siyasi gerilimler ve bölgesel çatışmalar artmaktadır. Bunun yanında ABD’de sanayi üretimi 15 ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Fakat uzun vadeciler için kademeli alıma geçen fonlar da mevcut. Yabancı girişinin ve sıcak paranın arttığı paylar da gözlerden kaçmadığından fırsat ve dikkat ayrımının yapılması ve riske atmak yerine her sektörden farklı fonlarla desteklenerek ilerlenmesi daha olumlu olabilir.

Okan Özdemir