Dolar Endeksi, Dolar TL, ASELS: Fed’ti Artık, Yine Faiz

Wall Street düşüşte ancak Fed faiz artırımının ardından seans dip seviyelerinde, işlem dalgalı. Fed faiz oranlarını yükseltti, “sürekli artışlar” görüyor. Bu faiz artışlarına “yetti artık, Fed’ti artık diyor”. Elon Musk da bankalar için yüksek faizin sürekli gündeme gelmesinin sanayiyi baskıladığını kabul etti ve RTE’ye hak verdi.

Endeksler düştü: Dow %0,96, S&P %0,40, Nasdaq %0,03. ABD hisse senedi endeksleri, Federal Rezerv’in faiz oranlarını çeyrek puan artırması ve yüksek enflasyonla mücadele etmeye devam ederken borçlanma maliyetlerinde “sürekli artışlar” beklediğini söylemesiyle seans diplerinden sıçrayarak dalgalı ticarette Çarşamba günü düşüş yaşadı.

Açıklamada, gelecekteki artışların “hızına” yapılan bir referansın, oran değişikliklerinin “kapsamına” atıfta bulunularak değiştirilmesinin muhtemelen çeyrek puanlık artışlarla olacağı ima edildi.

Yılın ilk politika toplantısı için artışın boyutu, 2022’de on yıllardır yüksek olan enflasyonu dizginlemeyi amaçlayan hızlı artışların ardından beklentilerle uyumluydu.

TSLA grafiği, yüzde 0.88 ile USD 174 fiyatında ilerlemektedir. TESLA, düşüklerden güzel bir Boğa düzeltmesi yapıyordu, ancak şimdi hisse senetleri, muhtemelen düşüş eğilimi göreceğimiz yatay direnç seviyesine ulaştı.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi 101.8 seviyesinden ılımlı ve beklenenden iyi bir şekilde devam ediyor. Euro dolar 20 senelik 1$ altında seyrettikten sonra tekrar 1.08$ üstüne yükseldi.

AB’de enerjide arz tarafında sıkıntı olduğunun belirtilmesine rağmen Euro beklentilerden iyi seyrediyor. Dolar endeksi MACD ve momentum düşünülürse 98 ‘i tekrar görebilir. 104 direnci de şahin Fed açıklamaları ardından yakın zamanda test edilebilir.

Grafik TradingView’den

USDTRY 18.79 TL’de güçlü bir dirence maruz kalıyor ve dolar endeksi diğer majör paritelere karşı çok güçlü duruşunu yitirmesine rağmen 18.8 TL tekrar test ediliyor.

Süpertrend al sinyali verse de seçim sonuçlarının piyasalarca tam olarak ne olabileceğinin fiyatlanması sonucu düşüş 17.50’ye çekilebilir. Ancak maalesef 2023 sonunda bazı sanayi kuruluşlarının 20TL olarak hesapladığını savunanlar da var. Temkinli olmakta ve milli ulusal ağırlığı güçlü hisselerde kademeli ve sepet dağılımı yüksek durmakta fayda olabilir.

Grafik TradingView’den

Aselsan hisse grafik 53.05 TL ve yüzde -6.6 düşüşle geriliyor. “Hepsi birlikte düşüyor hepsi birlikte yükseliyor” trendine uyum sağlıyor. Yükselirken geç tepki veren hissemiz 50TL’lere namzet oldu.

50.95 TL desteğine çekilebilir. BIST’te XU100’ün yönü netleşmedikçe hisselerin alım ve satımı uzun vadeciler için al fırsatı olarak yorumlanıyor.

Sonuç itibariyle, Fed’in enflasyon verileri büyük iyileşmeler göstermeye devam ettiği sürece faiz artırımlarını oldukça yakında sonlandıracağını belirtenler olsa da Fed’in enflasyonu baskılamaktan ziyade bankaların karına ortak bir çizgi belirlediğini savunanlar da az değil.

Okan Özdemir